Reklama

Czas zbiorów

11.05.2014
Czyta się kilka minut
Jest taka piękna pieśń Johnny’ego Casha, zatytułowana „Pickin’ Time” – „Czas zbiorów”.
C

Często słucham jej w samochodzie, zresztą podobnie jak innych jego piosenek. „Mam w dolinie pole bawełny. / Patrzę, jak rośnie, i spodziewam się niezłych plonów. / Moja żona i dzieciaki / Dostaną nowe buty, gdy nadejdzie czas zbiorów. // Każdej nocy, nim położę się spać, / Dziękuję Bogu, że moje dzieci mają co jeść. / Teraz musimy zaciskać pasa, / Lecz przybędzie im sadełka, gdy nadejdzie czas zbiorów”. To jest, oczywiście, moje dość swobodne tłumaczenie, ułożone w trakcie jednej z takich podróży. Nie da się go zaśpiewać.
Odkąd przeczytałem autobiografię Johnny’ego Casha (pisał o niej w „TP” kilka tygodni temu Jan Błaszczak), wiem już, że ta opowieść o czekaniu na zbiory bawełny nie jest zmyślona. Że wprawdzie samym Cashom w Dyess w stanie Arkansas powodziło się lepiej niż bohaterom „Pickin’ Time”, ale wiedzieli, co to znaczy codzienna harówka i wyrzeczenia. „Czasem...

3835

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]