Reklama

Ładowanie...

Czas słoików

08.09.2014
Czyta się kilka minut
Dopiero po powrocie do domu zorientowałem się, że kończył się 31 sierpnia. Wyleciał mi z głowy Lechu z papieskim długopisem – nie dziwota, jeśli popatrzeć na to, jak Polska jest dziś urządzona;
Fot. Grażyna Makara
z

zapomniałem też o rocznicy wojny – w czasie, gdy znajomi przerzucają się wierszami Czechowicza, to doprawdy wielka ulga. Dobre pół dnia przesiedziałem w Parku Skaryszewskim, jedynej tak dużej połaci zieleni, żeby można było rozłożyć piknikowe koce i prowiant bez wrażenia, że się leżakuje na miejskim skwerku między całodobowym Alko a salonem gier Vegas. Dookoła tuzin młodych, wykształconych z wielkich miast popijał w patriotycznym duchu cydr (mam nadzieję, że rząd już wydał poufny okólnik zawieszający ściganie za picie jaboli na ulicy). Ludzie aż do bólu spełniający obśmiany, a jednak wciąż powracający stereotyp wykorzenionego bohatera fajnej Polski, bez wąsów i bez uprzedzeń; ludzie tworzący kulturę – i to realnie, na żywo, nie na państwowych stołkach, tylko w niedofinansowanych organizacjach i festiwalach, bez pokory i kompleksów jeżdżący po świecie do pracy nie na zmywaku. O czym...

5729

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]