Reklama

Czas Orbána

Czas Orbána

25.09.2016
Czyta się kilka minut
W referendum na temat kwot imigracyjnych, które odbędzie się na Węgrzech w pierwszą niedzielę października, w istocie nie chodzi o imigrantów. Stawką jest społeczna legitymizacja polityki Viktora Orbána i jego pozycja w Unii.
Premier Viktor Orbán na konferencji prasowej w budynku parlamentu, Budapeszt, luty 2016 r. Fot. Attila Kisbenedek / AFP / EAST NEWS
I

Inaczej niż wielu europejskich polityków Viktor Orbán w ostatnim roku nie zmienił poglądów i retoryki. Główne argumenty, których premier Węgier używa, uzasadniając swoją zdecydowaną politykę wobec kryzysu migracyjnego i samych imigrantów, pozostają niezmienne. Wydaje się, że w minionych miesiącach Orbán nawet jeszcze bardziej się w nich utwierdził.

W jego ujęciu Węgry jawią się więc jako obrońca chrześcijaństwa – choć zarazem poczynania Budapesztu wobec imigrantów już nieraz były krytykowane przez papieża Franciszka. Przed dwoma tygodniami utworzono specjalny fundusz na rzecz prześladowanych chrześcijan na świecie; stanowi on, jak deklaruje rząd, jeden z politycznych priorytetów. Najbardziej radykalni zwolennicy Orbána uważają, że jest on „świętszy od papieża” i broni Europy.

Poza aspektem religijnym drugim elementem polityki Orbána jest spadająca liczba Węgrów,...

11370

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...rozwiązania unijnych problemów, ale jedno jest pewne:UE wymaga radykalnej reformy funkcjonowania, czy w ogóle wytyczenia spójnej koncepcji politycznej. Dlatego potrzebą chwili jest wymiana dotychczasowego politycznego establishmentu. "Merkel musi odejść" jest hasłem adresowanym nie tyle personalnie do aktualnej kanclerz Niemiec dominujących w dzisiejszej UE, co w ogóle do politycznego przeżytku tzw. liberalnej lewicy. Czas na zmiany w całej Europie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]