Reklama

Ćwiczenia z sumienia

Ćwiczenia z sumienia

05.12.2016
Czyta się kilka minut
W „Nieznajomej dziewczynie” bracia Dardenne po raz kolejny proponują nam całkowicie świecki wariant odkupienia.
Adèle Haenel w filmie „Nieznajoma dziewczyna” Fot. Christine Plenus / AURORA FILMS
N

Nie potrzebują religii, by uprawiać na ekranie swoją małą prywatną metafizykę. Od 20 lat nietrudzenie wyznają i głoszą wiarę w człowieka. Najchętniej szukają go tam, gdzie nie tyle diabeł, co raczej sam człowiek mówi dobranoc – na obrzeżach społeczeństwa, pośród imigrantów, bezrobotnych, drobnych przestępców, niechcianych dzieci i różnej maści życiowych rozbitków.

Właściwie kręcą ciągle ten sam film: przeźroczysty w stylu, pozbawiony muzyki i popularnych twarzy, przewidywalny w swojej puencie, a mimo to za każdym razem oczyszczający. W „Nieznajomej dziewczynie” bracia Dardenne po raz kolejny proponują nam całkowicie świecki wariant odkupienia.

Tym razem belgijscy twórcy, znani z proletariackich zainteresowań (w 2010 r. wyprodukowali dokument o polskim KOR-ze), główną bohaterką uczynili młodą lekarkę. Jenny jest współczesną „siłaczką”, która zamiast posady w prestiżowej...

4740

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To jest film o odkupienia i Bogu!!!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]