Reklama

Dostojewski w czasach prohibicji

Dostojewski w czasach prohibicji

21.04.2014
Czyta się kilka minut
„Imigrantka” Jamesa Graya to ciemna baśń o Nowym Jorku lat 20. XX w. Przypomina, że to miasto zostało zbudowane przez imigrantów – i na ich dramatach.
Joaquin Phoenix i Marion Cottilard Fot. Anne Joyce / BEST FILM
N

Niejeden polski widz zgrzyta zębami, kiedy Marion Cotillard przemawia z ekranu w jego ojczystym języku. Niby brzmi poprawnie, ale niemiłosiernie łamie naszą linię melodyczną i dziwnie rozstawia akcenty. Jednak po oswojeniu się z tą mozolnie wyuczoną polszczyzną zaczynamy rozumieć sens zaangażowania francuskiej aktorki, pamiętnej Edith Piaf z filmu „Niczego nie żałuję”, do roli imigrantki z Katowic.
Opowieść Jamesa Graya o fikcyjnej postaci Ewy Cybulskiej, przybywającej na początku 1921 r. do USA, dotyka bowiem uniwersalnego doświadczenia emigracji – związanego z nią poczucia obcości, samotności, upokorzenia i zagrożenia. W tym kontekście obcy akcent Cotillard, niezależnie od tego, czy aktorka mówi w filmie po polsku czy po angielsku, staje się wartością. Wyostrza niepewny status bohaterki, jej poniewierkę na „ziemi obiecanej”, a tym samym gorzki smak amerykańskiego mitu...

5716

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]