Reklama

Ładowanie...

Covidowe paszporty niezgody

z Zurychu
06.12.2021
Czyta się kilka minut
Szwajcaria to jedyny kraj na świecie, w którym obywatele głosują w sprawie państwowych obostrzeń związanych z pandemią. Sprzeciw wybrzmiewa donośnie jak alpejski dzwon.
Protesty przeciw restrykcjom wspierają „wolnościowi trychlerzy”: grupa odwołująca się do ludowych tradycji i szwajcarskich mitów założycielskich, której symbolem jest krowi dzwon. Na zdjęciu: trychlerzy przed parlamentem w Bernie, 23 października 2021 r. FABRICE COFFRINI / AFP
Ó

Ósmy listopada. Do ogólnokrajowego referendum w sprawie tzw. ustawy covidowej pozostały niespełna trzy tygodnie.

Szwajcaria ma problem: odsetek osób zaszczepionych należy tu do najniższych wśród krajów Europy Zachodniej: tego dnia, 8 listopada, w pełni zaszczepione jest tylko 64,8 proc. populacji. Rząd przystępuje do ofensywy i ogłasza Narodowy Tydzień Szczepień. Ma być drogo i z rozmachem. Cel: zmobilizować opieszałych i przekonać wakcynacyjnych sceptyków.

Tymczasem liczba nowych zachorowań i hospitalizacji znowu zaczyna rosnąć.

Pączek za zastrzyk

W przestronnej hali Dworca Głównego w Zurychu, największego dworca kolejowego w Szwajcarii, w dwa dni wyrasta Impfdorf, „wioska szczepień”.

W środku atmosfera bardziej przypomina świąteczny jarmark niż sterylne laboratorium. Nagrodą za podbicie szczepiennych statystyk jest gorąca kawa i pączek...

14074

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]