Reklama

Ładowanie...

Conrad Festival 2017: dzień V

Conrad Festival 2017: dzień V

28.10.2017
Czyta się kilka minut
Festiwalowy piątek pokazał, że literatura pozwala w szczególny sposób mówić o rzeczach trudnych. Dyskutowano o roli kultury w więziennictwie, palących problemach politycznych i społecznych świata, rozliczaniu zbrodni z przeszłości, a także o samobójstwie.
Wystawa "Biblia. Wielkie opowieści Starego Testamentu” / fot. Hasenien Dousery KBF
F

Festiwal Conrada jest zaprzyjaźniony z licznymi międzynarodowymi instytucjami literackim – jedna z nich to holenderski festiwal Read My World, którego pomysłodawczyni i dyrektorka, Willemijn Lamp, gościła podczas pierwszego piątkowego spotkania. Rzeczywistość, w której żyjemy, zmienia się dynamicznie, a formy funkcjonowania kultury w przestrzeni publicznej muszą za tym nadążyć. Współczesne festiwale literackie nie mogą udawać, że w ostatnich dekadach nic się nie zmieniło – idąc tą drogą stracą swoją publiczność. Dlatego tak ważne jest szukanie nowych, oryginalnych rozwiązań.

W więzieniu, gdzie czytelnictwo osiąga zawrotny poziom 80%, inicjatywy literackie spotykają się z nieufnością i brakiem zainteresowania. O zimnym prysznicu i trudnościach związanych z przekroczeniem granicy między zewnętrzna i wewnętrzna strona więziennego muru mówili Wojciech Brzoska, Sylwia Chutnik, Maria Dąbrowska-Majewska oraz Mikołaj Grynberg. Dyskutujący podkreślali paradoksalny brak celów i konkretnych założeń kryjących się za takimi projektami oraz sporą satysfakcję, ale i frustrację z nimi związaną. Literatura (czy kultura w ogóle) ma z pewnością szczególną rolę w procesie resocjalizacji, niemniej wymaga to dużego namysłu i ciągle ponawianych starań. 


Trwa promocja conradowska!

W aplikacji Tygodnik Powszechny (na telefony Apple iPhone i z systemem Android) codziennie pojawią się nowe relacje z Festiwalu Conrada, w każdej relacji znajdą Państwo kod rabatowy dający 50% zniżki na prenumeratę "Tygodnika Powszechnego". Szczegóły w aplikacji w zakładce "Conrad".


Gościem piątkowego popołudnia był amerykański dziennikarz i eseista Adam Hochschild, który wpierw wygłosił wykład, a potem rozmawiał z Dariuszem Rosiakiem. Tytuł debaty, czyli „Osądzeni za bierność” stał się punktem wyjścia dla dyskusji – czy faktycznie bierność jest największym grzechem współczesnej cywilizacji Zachodu? Zdaniem Hochschilda nasz brak działania w najbardziej palących kwestiach polityczno-społecznych (takich jak zmiany klimatu czy narastający populizm karmiący się szowinistyczną i ksenofobiczną retoryką), odbije się na naszym życiu (i to prędzej niż się nam wydaje). Co ciekawe, pomimo pełnej świadomości zła, które w ostatnich latach intensyfikuje się na naszych oczach, pozostaje on optymistą. „Nie możemy tracić nadziei – bez niej żadna zmiana nie będzie możliwa” – mówił.

Rechnitz to niewielka miejscowość w Austrii, gdzie w marcu 1945 dokonano masakry na węgierskich robotnikach przymusowych. Sprawcami byli między innymi przedstawiciele lokalnej arystokracji. To tragiczne wydarzenie doczekało się kilku literackich prób opisu i wyjaśnienia (na spotkaniu pojawił się między innymi głos Elfriede Jelinek). W dyskusji na temat roli literatury (ale też biografii, reportażu i innych gatunków) w rozliczaniu zbrodni z przeszłości wzięła udział Monika Muskała, autorka książki „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” oraz Sacha Batthyany, dziennikarz i socjolog, który w książce „A co ja mam z tym wspólnego?” analizuje nazistowskie zbrodnie swoich przodków, zadając jednocześnie pytanie o własną odpowiedzialność za tamte wydarzenia.

Wieczór zamknęło spotkanie z Lukasem Bärfussem i Anną Kim. Czytaj relacje ze spotkania


Czytaj wszystkie relacje z Festiwalu Conrada 2017 >>>

Galeria zdjęć

Autor artykułu

Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]