Reklama

Cnoty prywatne: współczucie

Cnoty prywatne: współczucie

03.03.2006
Czyta się kilka minut
Wszystkich cnót prywatnych musimy się uczyć, jednak współczucia trzeba się uczyć przez całe życie i bardzo często nie w pełni się nam to udaje. Współczucie bowiem wymaga empatii, czyli zrozumienia cudzych uczuć, a nawet zdolności ich odczuwania.
J

Jest to trudne, a ponadto wymaga takiego stosunku do drugiego człowieka, kiedy to nie myślimy o sobie, tylko o nim, nie porównujemy, choćby podświadomie, naszych sytuacji, a jedynie staramy się ogarnąć, pojąć, w jakiej sytuacji, w jakim stanie jest ten drugi. Nie kierujemy się też żadnymi innymi informacjami ani przesłankami. Kiedy widzimy człowieka biednego, możemy mu współczuć tylko wtedy, kiedy nie będziemy się zastanawiali, dlaczego jest biedny. Jeżeli bowiem uruchomimy racjonalną analizę, to wkrótce wytłumaczymy sobie, że tak naprawdę stał się biedny, bo nie pracował, bo jest głupi, bo pił, więc dlaczego właściwie mielibyśmy mu współczuć, skoro sam sobie jest winien.

Dlatego prawdziwe współczucie jest bezwarunkowe i bezkrytyczne. Bardzo trudno jest w codziennym życiu stan taki osiągnąć. Przez lata krytykowano - nie bez racji - skrajne poglądy liberalne...

3929

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]