Reklama

Cnoty prywatne: wierność

Cnoty prywatne: wierność

10.02.2006
Czyta się kilka minut
Wierność jest w zasadzie jedną z najbardziej oczywistych i powszechnie akceptowanych cnót. Wierność obiecujemy w trakcie ślubu: "dopóki śmierć nas nie rozłączy, ale na ogół mało się nad nią zastanawiamy, bo wydaje się prosta i zrozumiała. Niewierny jest ten, kto złamie zobowiązanie wierności. I oczywiście najczęściej wierność rozumiemy w kategoriach seksualnych. Niewierny mąż lub niewierna żona to sytuacja jasna, może godna potępienia, ale nie ma tu się nad czym zastanawiać. A jednak sprawy nie mają się aż tak prosto.
P

Pierwsze pytanie bowiem dotyczy tego, czy wierność pojawia się tylko wtedy, kiedy się do niej zobowiązaliśmy. Natychmiast pada odpowiedź negatywna, bo przecież mówimy o wiernym psie, a trudno było od niego oczekiwać zobowiązania lub przysięgi. Podobnie nie oczekujemy zobowiązań od przyjaciół czy od podwładnych. A wszędzie mamy z wiernością do czynienia. Wreszcie podobnie jak cnotą jest uczciwość wobec samego siebie, tak też jest z wiernością wobec samego siebie. Innymi słowy, w niektórych bardzo ważnych sytuacjach w życiu musimy, a w każdym razie powinniśmy być wierni zobowiązaniom, które sami sobie złożyliśmy. Nie na piśmie i bez czyjejkolwiek obecności, bez cudzych wymagań lub oczekiwań. Być może takie zobowiązania są wręcz najważniejsze, bo nikt ich nie wymuszał ani nawet nie oczekiwał. I ponadto: nikt nas z ich wykonania nie będzie rozliczał, nikt nas nie będzie oceniał...

3669

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]