Reklama

Cnoty prywatne: skromność

Cnoty prywatne: skromność

20.01.2006
Czyta się kilka minut
Kto jest skromny: czy ten, kto skrywa swoje przewagi, czyli się nie chwali, czy też ten, kto z obrzydzeniem patrzy na innych, przekonany o swojej wyższości (najczęściej słusznie), ale tego nie mówi, czy wreszcie ten, kto swoje przewagi (talent, mądrość, pieniądze) traktuje tak, jakby nimi nie dysponował, jakby nie miały najmniejszego znaczenia. Oczywiście tylko ten ostatni. Skromny to znaczy niewynoszący się w żadnej sytuacji ponad innych.
O

Opowiadała mi kiedyś znajoma Angielka, że miała kłopot przy kolacji, kiedy niezbyt dobrze znana jej sąsiadka przy stole zapytała, gdzie mieszka. Ponieważ mieszkała w bardzo eleganckiej dzielnicy, a podejrzewała, że pytająca mieszkała w nie tak szykownym miejscu, więc zmieniła temat rozmowy, żeby tylko nie zrobić pytającej przykrości. Oto znakomity przykład skromności. Oczywiście człowiek utalentowany nie może kryć się ze swoim talentem, ale po pierwsze wie, że talent, pieniądze czy sława to w znacznej mierze okoliczności przez nas niezasłużone, a ponadto, że talent w jednej dziedzinie nie oznacza niczego w innych, że warto - nawet gdy się jest wielkim pianistą - posłuchać mądrego fizyka, że użytek czyniony z pieniędzy dopiero coś mówi o tym, kto ma pieniądze, że sława nie jest niczym przyjemnym, chyba że jest to taka sława, jaką ja osiągnąłem, gdyż dzięki temu, że czasem...

3690

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]