Reklama

Siedem minut

Siedem minut

20.12.2006
Czyta się kilka minut
Umiarkowanie to typ relacji: wobec siebie samego, wobec własnych zainteresowań i pragnień, w końcu relacji wobec Drugiego. Niekiedy łatwiej coś zdefiniować, mówiąc, czym coś nie jest. Otóż umiarkowanie nie jest żądzą.
Giotto: cnota umiarkowania
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Czy wie Pani, co ma wspólnego umiarkowanie z wróżbami?

EWA WOYDYŁŁO-OSIATYŃSKA: - Wiem, jedna z kart tarota nosi taką nazwę.

- Odkryliśmy to, wpisując do wyszukiwarki internetowej hasło "umiarkowanie". Intrygujące, że tarot pojawił się w wyszukiwarce na pierwszym miejscu. Magia nauczycielką cnoty?

- Magia jest odbiciem wiedzy o człowieku i o świecie. Polska wyszukiwarka odesłała panów do tarota, co świadczy, że jesteśmy narodem słabo wykształconym; gdybyśmy to hasło wstukali do komputera w Nowym Jorku, zapewniam panów, wynik poszukiwań okazałby się inny. Jesteśmy katolikami, ale i niesłychanymi poganami, wierzymy w zabobony, spluwamy na widok czarnego kota, widząc kominiarza, odruchowo łapiemy się za guzik itd. - stąd też nasze zainteresowanie wiedzą tajemną. Ale po co odpowiedzi na pytanie, czym jest...

17234

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]