Pożegnanie z Dachem Świata
Pożegnanie z Dachem Świata

To już 60 lat, odkąd uciekł do Indii przed Chińczykami, którzy uważają Tybet za swoją własność, a w marcu 1959 r. krwawo stłumili zbrojne powstanie zwolenników Dalajlamy i złamali tybetański opór wobec zwierzchności Pekinu. Właśnie minęła kolejna rocznica wybuchu powstania. Jeszcze niedawno odnotowywano ją na świecie, przypominano o historii Tybetańczyków, zarówno tych tysięcy na wygnaniu, jak i kilku milionów w kraju. Ostatnia, mimo że okrągła, minęła ledwie zauważona. W indyjskim miasteczku Dharamsala, stolicy Tybetańczyków na uchodźctwie, odbyły się stosowne uroczystości, ale poza garstką posłów z dziesięciu państw nie wziął w nich udziału żaden liczący się polityk ani urzędnik zza granicy, nie przyjechali żadni znaczący ani sławni goście.
Ucieczka do małej Lhasy
Powstanie wybuchło 10 marca 1959 r., gdy zwolennicy Dalajlamy w Lhasie chwycili za...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
„komunistyczna rewolucja
musi - nie musi, oświecenie to inna bajka
Kolejny świetny tekst