Reklama

Cicha apokalipsa

Cicha apokalipsa

05.08.2013
Czyta się kilka minut
Film „Anomalia” ukazuje nasze lęki przed krachem cywilizacji, odwetem natury, przed ostatecznym końcem.
Kadr z filmu „Anomalia” Fot. MATERIAŁY PRASOWE
K

Któż nie pamięta tego strachu, kiedy zima uporczywie nie chciała się skończyć, naturalny cykl życia jakby zatrzymał się w miejscu, przyroda jakby przestała się odradzać? Każdego roku podczas nazbyt długiego przednówka dopadają nas podobne nastroje: czy tak będzie zawsze?, a może to już koniec wszystkiego? „Piąta pora roku” – tak brzmi oryginalny tytuł filmu belgijskiego reżysera Petera Brosensa i jego amerykańskiej żony Jessiki Woodworth. Jest w tym zapowiedź groźnego zakrzywienia czasu, wejścia w jakiś nienormalny porządek, co oddaje istotę filmu głębiej niż jego polski tytuł „Anomalia”, odnoszący się bardziej do postępujących zakłóceń pogodowych, przyrodniczych czy międzyludzkich.

PORCJA MIĘSA
Zwijanie się – tym słowem najprościej można określić to, co dzieje się w pokazanej w filmie współczesnej flamandzkiej wiosce. Kiedy podczas dorocznego rytuału...

5054

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]