Reklama

Niebezpieczny trojan

Niebezpieczny trojan

26.03.2012
Czyta się kilka minut
„Koń turyński” jest zaraźliwy, ten film trzeba po prostu odchorować. Przenika przez skórę i mięśnie, do samego rdzenia.
Erika Bók w filmie Béli Tarra Fot. Nowe Horyzonty
C

Czy widzieliście, szanowni państwo, konia tkwiącego bez ruchu na klepisku otoczonym pustymi stajniami i budynkami gospodarskimi? Koń taki wkopany w ziemię, nie posiada żadnej wartości pociągowej, nie służy do niczego. Wystawiony na deszcz, mróz i skwar, ćwiczony batem, dręczony przez muchy i bąki – cierpi. To jego funkcja. Skóra konia pełna oparzelin i zacieków jest istotną mapą bólu (...) Mimo to jednak koń jest niezbędny i trudno byłoby sobie wyobrazić normalny bieg rzeczywistości bez niego”.

Te słowa, napisane przez Andrzeja Bursę w roku 1956, były dla mnie jak dotąd najdotkliwszą literacką ewokacją tego, co mogło się wydarzyć prawie 60 lat wcześniej w Turynie. Znamy tę historię choćby z krótkiego utworu László Krasznahorkaia, publikowanego w drugim numerze Magazynu „Conrad”, dodatku do „Tygodnika Powszechnego” (2010, nr 29): „Przed stu laty, w dniu podobnym do dzisiejszego...

12256

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]