Reklama

Chwała Słowacji, wstyd dla Polski

Chwała Słowacji, wstyd dla Polski

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Udzielenie przez Komisję Europejską zgody na wprowadzenie w przyszłym roku wspólnej europejskiej waluty przez Słowację jest wielkim sukcesem tego kraju i powodem do dumy jego mieszkańców. Jeszcze 10 lat temu uważani za maruderów postkomunistycznej transformacji, stali się jej liderami.
N

Niech nasi doktrynerzy i dogmatycy zaprzeczają, ale to wprowadzenie podatku liniowego - towarzyszące zresztą innym liberalnym reformom - nadało tamtejszej gospodarce przyspieszenia, o jakim możemy tylko marzyć.

Na Słowacji cud się dokonuje, u nas się go tylko obiecuje. Przed dziesięciu laty mogliśmy jeszcze sobie wmawiać, że jesteśmy liderami przemian, dziś wleczemy się w ich ogonie, mając za sobą jedynie skłóconych i sfrustrowanych, ale wciąż od nas bogatszych Węgrów.

Polskie władze nie uświadamiają sobie, jaki szok przeżyją Polacy, którzy odwiedzając po 1 stycznia Słowację, będą wjeżdżać do strefy euro. A potem tak samo przy wjeździe - skądinąd budzącymi zazdrość, szerokimi i dobrze utrzymanymi autostradami - na Litwę i do kolejnych krajów, o których pozwalaliśmy sobie myśleć niegdyś z poczuciem wyższości i dumy, teraz zaś będziemy się...

981

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]