Ładowanie...
Choinka eko, czyli jaka?

Sztuczna choinka o wysokości 220 cm składa się z ok. 6 kg stali, 0,7 kg polietylenu i 0,5 kg igieł z PCV. Ślad węglowy, czyli ilość dwutlenku węgla wyemitowanego podczas produkcji drzewka, wyniesie więc 10,5 kg. Tymczasem siedmioletni świerk zmagazynował w swojej masie około 10 kg CO2, a jodła nawet dwukrotnie więcej.
Wniosek wydawałby się więc oczywisty – plastikowe drzewka szkodzą środowisku mniej niż wycinka naturalnych. Ale nic bardziej mylnego. Produkcja sztucznej choinki wiąże się nie tylko z emisją dwutlenku węgla, ale też i nieodwracalnym zużyciem surowców, takich jak ropa naftowa wykorzystywana do produkcji plastiku. Zaś jeśli w miejsce wyciętego drzewka posadzimy kolejne, rachunek się wyrównuje: świeżo posadzone przejmuje rolę wyciętego. Choinki sprzedawane w Polsce pochodzą z plantacji, a liczba rosnących, pochłaniających CO2 drzew jest stała. Po...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]