Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Choinka eko, czyli jaka?

Choinka eko, czyli jaka?

13.12.2014
Czyta się kilka minut
Czy jeśli zdecydujemy się na sztuczną choinkę, nie ocalimy przed wycięciem żywych świerków? Mogłoby to oszczędzić w skali kraju miliony drzewek rocznie – tysiące hektarów lasów. Co wybrać? Odpowiedź jest zaskakująca.
Polietylenowa choinka. Wyrzucona po tegorocznych świętach, będzie się rozkładać do Bożego Narodzenia A.D. 2514 Fot. Domena publiczna
S

Sztuczna choinka o wysokości 220 cm składa się z ok. 6 kg stali, 0,7 kg polietylenu i 0,5 kg igieł z PCV. Ślad węglowy, czyli ilość dwutlenku węgla wyemitowanego podczas produkcji drzewka, wyniesie więc 10,5 kg. Tymczasem siedmioletni świerk zmagazynował w swojej masie około 10 kg CO2, a jodła nawet dwukrotnie więcej.
Wniosek wydawałby się więc oczywisty – plastikowe drzewka szkodzą środowisku mniej niż wycinka naturalnych. Ale nic bardziej mylnego. Produkcja sztucznej choinki wiąże się nie tylko z emisją dwutlenku węgla, ale też i nieodwracalnym zużyciem surowców, takich jak ropa naftowa wykorzystywana do produkcji plastiku. Zaś jeśli w miejsce wyciętego drzewka posadzimy kolejne, rachunek się wyrównuje: świeżo posadzone przejmuje rolę wyciętego. Choinki sprzedawane w Polsce pochodzą z plantacji, a liczba rosnących, pochłaniających CO2 drzew jest stała. Po...

1248

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]