Reklama

Chłodna tolerancja

Chłodna tolerancja

30.01.2007
Czyta się kilka minut
Czescy politycy niemal na pewno odpowiedzą "tak na propozycję USA zbudowania radaru, będącego częścią systemu antyrakietowego. A zwykli obywatele są jak zwykle pacyfistyczni i antyamerykańscy. Ale protestować nie będą.
P

Premier Mirek Topolánek nie mógł w ostatnich dniach narzekać na nudę: najpierw wieczorem 19 stycznia - w siedem miesięcy od wygranych wyborów - udało mu się w końcu uzyskać w parlamencie wotum zaufania dla swojego rządu. Godzinę później zadzwonił telefon: Amerykanie zaproponowali rozpoczęcie oficjalnych rozmów o umieszczeniu w Czechach bazy radarowej.

Podobno zbieżność czasu to przypadek. Ale trudno wyobrazić sobie, aby Amerykanie chcieli dyskutować o takiej inwestycji z rządem niemającym poparcia większości. Tym bardziej że o amerykańskich planach umieszczenia w Europie Środkowej elementów systemu obrony antyrakietowej mówiło się od dawna, wymieniając dwie lokalizacje: Polskę lub Czechy. Obecna propozycja nie jest więc zaskoczeniem ani dla czeskich polityków, ani dla społeczeństwa.

W społeczeństwie tym od lat przeważają nastroje...

3492

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]