Reklama

Celebracja pokoju nam nie wychodzi

Celebracja pokoju nam nie wychodzi

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego: Świecimy anielskim światłem dopiero w sytuacji granicznej: trzeba powstania warszawskiego albo Solidarności, żeby dostrzec, że jesteśmy wspólnotą, która ma zobowiązania moralne.
ADAM GUZ / GETTY IMAGES
P

PAWEŁ BRAVO: Symbol Polski Walczącej kojarzy się z polskością równie mocno jak orzeł: wiele osób nosi go na koszulkach i przykleja na samochodach. O co teraz Polska walczy?

JAN OŁDAKOWSKI: Pamięta pan młodzieżowe protesty przeciwko podpisaniu porozumienia ACTA? Ich uczestnicy myśleli, że chodzi o jakiś rodzaj zamknięcia internetu i żarliwie bronili swojej wolności w sieci. Oni także sięgali po znak Polski Walczącej. Najwyraźniej jest on znakiem walki o słuszną sprawę. Widać zresztą, że posługują się nim ludzie z różnych stron barykady, że jest żywy i dyskutowany.

Tylko czy polskość to zawsze walka? Bo nie jest przecież walką budowanie domów, oranie ziemi, przycinanie drzewek owocowych.

Dzisiejszą Polskę, jeżeli chodzi o historię, definiuje XX wiek. Mimo całego dyskursu o insurekcjonizmie, powstanie styczniowe czy listopadowe nie są już w nim...

18044

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]