Reklama

Taka piękna żałoba

Taka piękna żałoba

12.08.2007
Czyta się kilka minut
Młodzi i mit Powstania Warszawskiego.
Fot. D.Golik/Fotorzepa
M

Michał Olszewski: - Legenda Powstania Warszawskiego zyskała nowe życie. Najnowocześniejsze muzeum historyczne w kraju, multimedialne, pomysłowe, a do tego wsparcie polityków i fascynacja młodych Polaków sierpniem 1944. Podoba się Pani moda na powstanie?

Prof. Hanna Świda-Ziemba: - Częściowo ją rozumiem. Powstańcy 60 lat czekali na godne upamiętnienie. Po wojnie, w komunistycznym PRL przez wiele lat prześladowani, spychani w cień, w czasach stalinowskich przedstawiani jako zdrajcy kolaborujący z Niemcami, w końcu mają muzeum z prawdziwego zdarzenia i oficjalny szacunek. Czują, że są potrzebni, że młodzi Polacy patrzą na nich z podziwem. Może muzeum spłaca po prostu dług wobec powstańców?

Ale ja mam dystans do mitologii, bo mit z założenia nie przedstawia pełnej prawdy. Tak jest i w tym przypadku.

...
13310

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]