Reklama

Taka piękna żałoba

12.08.2007
Czyta się kilka minut
Młodzi i mit Powstania Warszawskiego.
Fot. D.Golik/Fotorzepa
M

Michał Olszewski: - Legenda Powstania Warszawskiego zyskała nowe życie. Najnowocześniejsze muzeum historyczne w kraju, multimedialne, pomysłowe, a do tego wsparcie polityków i fascynacja młodych Polaków sierpniem 1944. Podoba się Pani moda na powstanie?

Prof. Hanna Świda-Ziemba: - Częściowo ją rozumiem. Powstańcy 60 lat czekali na godne upamiętnienie. Po wojnie, w komunistycznym PRL przez wiele lat prześladowani, spychani w cień, w czasach stalinowskich przedstawiani jako zdrajcy kolaborujący z Niemcami, w końcu mają muzeum z prawdziwego zdarzenia i oficjalny szacunek. Czują, że są potrzebni, że młodzi Polacy patrzą na nich z podziwem. Może muzeum spłaca po prostu dług wobec powstańców?

Ale ja mam dystans do mitologii, bo mit z założenia nie przedstawia pełnej prawdy. Tak jest i w tym przypadku.

...
13310

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]