Reklama

Taka piękna żałoba

Taka piękna żałoba

12.08.2007
Czyta się kilka minut
Młodzi i mit Powstania Warszawskiego.
Fot. D.Golik/Fotorzepa
M

Michał Olszewski: - Legenda Powstania Warszawskiego zyskała nowe życie. Najnowocześniejsze muzeum historyczne w kraju, multimedialne, pomysłowe, a do tego wsparcie polityków i fascynacja młodych Polaków sierpniem 1944. Podoba się Pani moda na powstanie?

Prof. Hanna Świda-Ziemba: - Częściowo ją rozumiem. Powstańcy 60 lat czekali na godne upamiętnienie. Po wojnie, w komunistycznym PRL przez wiele lat prześladowani, spychani w cień, w czasach stalinowskich przedstawiani jako zdrajcy kolaborujący z Niemcami, w końcu mają muzeum z prawdziwego zdarzenia i oficjalny szacunek. Czują, że są potrzebni, że młodzi Polacy patrzą na nich z podziwem. Może muzeum spłaca po prostu dług wobec powstańców?

Ale ja mam dystans do mitologii, bo mit z założenia nie przedstawia pełnej prawdy. Tak jest i w tym przypadku.

...
13310

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]