Reklama

Caw

Caw

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Księga Kapłańska 6, 1-8, 36
N

Nazwa tej części Tory brzmi Caw, co znaczy - "nakazuje". Bóg nakazuje kapłanom, by ofiara całopalna płonęła całą noc, aż do rana, oraz by na ołtarzu ogień płonął nieustannie. Nawet w szabat. Dlaczego tak wielki nacisk jest położony na ogień? Część komentatorów twierdzi, że ogień podtrzymywany ludzkim wysiłkiem w istocie skrywa ogień niebiański. Jak czytaliśmy w ostatnim zdaniu Księgi Wyjścia, boski ogień jest widoczny tylko w nocy. W pierwszej Świątyni zbudowanej przez Salomona ogień przyjmował kształt lwa - symbol plemienia Judy, w drugiej Świątyni, z czasów Heroda, był ledwo widoczny i przypominał postać leżącego psa.

A czym jest ogień? Jest on siłą napędową ludzkiej natury. Jest jednym z czterech elementów tworzących jej istotę. Daje jej energię, pozwala się poruszać i działać. Współtworzy pełnię, całość - pisał średniowieczny hiszpański rabin HaLevi - w ...

4587

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]