Reklama

Byliśmy żołnierzami

Byliśmy żołnierzami

25.01.2006
Czyta się kilka minut
Mendes nie pozwala śnić amerykańskiego snu. W "American Beauty skrytykował mit szczęśliwego mieszczanina, w "Drodze do Zatracenia pokazał, że za rodzinną idyllą może kryć się przemoc i zło. Teraz rewiduje jeden z największych amerykańskich mitów - sprawiedliwej wojny i heroicznych żołnierzy. Także mit dojrzewania.
D

Dwudziestoletni Anthony Swofford na ochotnika zaciąga się do oddziałów marines. Kiedy wojska irackie wkraczają na terytorium Kuwejtu, Swofford z pierwszym transportem amerykańskich żołnierzy trafia do Arabii Saudyjskiej, by walczyć z irackim najeźdźcą. Mijają miesiące, a Swoff z towarzyszami broni wciąż siedzi w bazie, gdzie poddawany jest morderczym treningom przez rozmiłowanego w wojnie sierżanta Sykesa.

Znudzeni oczekiwaniem żołnierze organizują własne "małe wojny": pojedynki łapanych na pustyni skorpionów podnoszą poziom adrenaliny, wewnątrzgrupowe konflikty narastają z dnia na dzień. Poza tym marines pędzą czas na masturbacji, oglądaniu pornograficznych filmów, rozmowach o swych niewiernych kobietach oraz płataniu głupawych żartów. Wojny się nie doczekają, Swoff nie odda ani jednego strzału.

Brytyjczyk Mendes jest jednym z największych...

6090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]