Reklama

Butelka

Butelka

11.12.2007
Czyta się kilka minut
Czy Polska znormalnieje? Obawiam się, że nieprędko, bo przypomina mi ona butelkę, z której wprawdzie wylano właśnie gryzący płyn, ale na wewnętrznych ściankach powstał gruby osad. Osad podejrzeń, oskarżeń, kompleksów, źle maskowanych albo wręcz podkreślanych niechęci, sprzecznych wizji i usilnie pogłębianych podziałów. Takiego osadu nie usunie się parokrotnym płukaniem, trzeba to robić ciągle i z anielską cierpliwością.
N

Na czym opieram nadzieję? 1. Na skłonności do samodestrukcji różnych rodzimych struktur. 2. Na coraz szerszym, nieuniknionym otwieraniu się na Europę i świat. 3. Na tym, co było już widać w czasie wyborów - na wzbierającej fali młodych ludzi, którzy są zawsze wychyleni do przodu i nie błąkają się w mrocznych zaułkach przeszłości.

A co będzie, jeżeli płyn tak nadżarł w paru miejscach szkło, że nie będzie ono już nigdy przezroczyste? Cóż, trzeba będzie sobie wmówić, że szkło matowe ma swoistą oryginalność i udaje deseń.

Co mieć trzeba

W jednym z doniesień prasowych o tragedii w Afganistanie użyto sformułowania, że polska armia straciła niewinność. Myślę, że niewinność traci się w jakiejś mierze w każdej wojnie, ponieważ podstawową działalnością w każdej wojnie - czy to zaczepnej, czy obronnej lub prewencyjnej -...

2297

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]