Reklama

Ładowanie...

Butelka

11.12.2007
Czyta się kilka minut
Czy Polska znormalnieje? Obawiam się, że nieprędko, bo przypomina mi ona butelkę, z której wprawdzie wylano właśnie gryzący płyn, ale na wewnętrznych ściankach powstał gruby osad. Osad podejrzeń, oskarżeń, kompleksów, źle maskowanych albo wręcz podkreślanych niechęci, sprzecznych wizji i usilnie pogłębianych podziałów. Takiego osadu nie usunie się parokrotnym płukaniem, trzeba to robić ciągle i z anielską cierpliwością.
N

Na czym opieram nadzieję? 1. Na skłonności do samodestrukcji różnych rodzimych struktur. 2. Na coraz szerszym, nieuniknionym otwieraniu się na Europę i świat. 3. Na tym, co było już widać w czasie wyborów - na wzbierającej fali młodych ludzi, którzy są zawsze wychyleni do przodu i nie błąkają się w mrocznych zaułkach przeszłości.

A co będzie, jeżeli płyn tak nadżarł w paru miejscach szkło, że nie będzie ono już nigdy przezroczyste? Cóż, trzeba będzie sobie wmówić, że szkło matowe ma swoistą oryginalność i udaje deseń.

Co mieć trzeba

W jednym z doniesień prasowych o tragedii w Afganistanie użyto sformułowania, że polska armia straciła niewinność. Myślę, że niewinność traci się w jakiejś mierze w każdej wojnie, ponieważ podstawową działalnością w każdej wojnie - czy to zaczepnej, czy obronnej lub prewencyjnej -...

2297

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]