Reklama

Braterstwo krat

Braterstwo krat

06.06.2016
Czyta się kilka minut
Przemycony do uwięzionego prymasa list prowincjała jezuitów – również komunistycznego więźnia – publikujemy jako pierwsi. Na pozór lekka korespondencja jest pisana przez łzy.
List o. Edwarda Bulandy do kard. Stefana Wyszyńskiego i odręczna odpowiedź prymasa. Na fotografiach: o. Bulanda (data zdjęcia nieznana) i kard. Wyszyński w Komańczy, w 1956 r. Fot. NAC x1 / Archiwum Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego x3
S

Styczeń 1956 r. należy do wyjątkowo mroźnych. We wsi Ostojów w Świętokrzyskiem termometry odnotowują rekord: minus 36,4 stopni Celsjusza.

Ale w polityce wyznaniowej rządzących Polską komunistów „epoka lodowcowa” trwa już od dawna. Po zwalczeniu opozycji niepodległościowej – zbrojnej i politycznej – ekipa Bolesława Bieruta uparcie szturmuje ostatni bastion oporu, jakim jest Kościół katolicki. Do historii przechodzą słowa szefa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Stanisława Radkiewicza z października 1947 r.: „Trzeba bić takiego wroga jak kler”.

To sygnał do nieobcej komunistom politycznej dintojry. Paleta działań jest szeroka: trwa propagandowa nagonka na duchowieństwo, ze szkół usuwa się religię, Kościołowi odbiera się majątek i prowadzone dotąd dzieła charytatywne, na stanowiska kościelne narzuca się lojalnych wobec reżimu księży, za radą Stalina animuje się ruch „...

7912

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]