Reklama

Szpieg dwóch prymasów

Szpieg dwóch prymasów

20.11.2017
Czyta się kilka minut
Aby przetrwać w PRL, Kościół katolicki musiał wypracować strategię wobec władzy, między oporem a koncyliacją. Pomagali mu w tym świeccy. Czasem, jak w historii opisanej tu po raz pierwszy – w sensacyjny sposób.
Prymas Stefan Wyszyński i bp Zygmunt Choromański, któremu pracownik Sejmu Tadeusz Zgliński przez pięć lat przekazywał poufne materiały. Zdjęcie wykonano na werandzie domu nazaretanek w Komańczy, gdzie prymas był internowany, 3 sierpnia 1956 r. NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE
J

Jest 19 marca 1950 r. Podczas porannej mszy w kościele św. Anny w Warszawie pewien mężczyzna stenografuje kazanie, które wygłasza Stefan Wyszyński. 48-letni duchowny jest od niespełna dwóch lat arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski.

Nietypowe zachowanie uczestnika liturgii zwraca uwagę funkcjonariuszy Wydziału V Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego na miasto stołeczne Warszawę (wydział ten odpowiada za walkę z opozycją polityczną i Kościołem). Z urzędu kontrolują wystąpienie arcybiskupa.

W tych dniach może nawet uważniej – pierwsze miesiące 1950 r. to czas przykręcenia śruby w polityce wyznaniowej. Nasila się propaganda antykościelna i laicyzacja, trwają aresztowania duchowieństwa, władze przejmują Caritas.

Uderzenia wymierzone są nie tylko w Kościół katolicki. To czas, gdy nowe władze – już okrzepłe i niezagrożone, po likwidacji opozycji podziemnej i...

20214

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]