Reklama

„Bogu, monarsze i duchowi narodowemu”

„Bogu, monarsze i duchowi narodowemu”

18.05.2003
Czyta się kilka minut
Przeżył pod Wawelem 22 lata jako profesor UJ, a pozostałe ćwierć wieku nad Sanem, jako biskup. Działając na kilku polach życia publicznego łączył wielką wrażliwość społeczną z niestrudzoną aktywnością.
Z

Zdecydowana przewaga przedstawicieli zakonów i episkopatu wśród blisko pół tysiąca kanonizowanych i trzynastu setek beatyfikowanych w ciągu ostatniego ćwierćwiecza musi budzić pytania: jak się ma powtarzana od czasów Soboru nauka o powszechnym powołaniu do świętości do tego, ilu świeckich, a ilu duchownych zostało wyniesionych na ołtarze? Nikt oczywiście nie twierdzi, że w przeciwieństwie do ziemi niebo zaludniają głównie ci, co nosili sutanny i habity. A jednak to duchowni zdominowali tak mocno kanonizacyjne uroczystości, że utrudnia to przezwyciężenie historycznie uwarunkowanego potocznego przekonania, iż świętość jest dla ćwiczących się w niej „zawodowców”, zaś laicy z rzadka osiągają podobną doskonałość. Powszechne wezwanie do świętości jawić się tedy może jako teoretyczna szansa, z której w praktyce są w stanie skorzystać tylko ci, którzy mają po temu specjalne warunki i fachowe...

6219

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]