Reklama

Tak trzeba

20.06.2011
Czyta się kilka minut
Nie zaśpiewamy już siostrze "100 lat" - obiecują michalitki. Siostra Gabriela jest zafrasowana: - Nie wiem, jak teraz trzeba śpiewać. 17 czerwca minęło stulecie od jej urodzin. Sędziwa zakonnica to żywa historia zakonu - jako jedyna pamięta matkę współzałożycielkę Annę Kaworek i burzliwe początki michalitek.
Siostra Gabriela Sporniak, 2011 r. / fot. Artur Sporniak
S

Siostra Nereusza, archiwistka zakonu, prowadzi nas do kaplicy w domu macierzystym michalitek w Miejscu Piastowym koło Krosna. W oświetlonym promieniami przedpołudniowego słońca przestronnym pomieszczeniu wystawiony Najświętszy Sakrament adorują trzy zakonnice. Archiwistka podchodzi do siostry z pierwszej ławki i coś jej szepcze. Ta powoli wstaje, opierając się na lasce, odwraca się i z daleka uśmiecha. Siostra Gabriela lubi odwiedziny. Tym bardziej że z bliższych krewnych pozostał jej tylko młodszy o 22 lata stryjeczny brat - mój ojciec.

Odsłona pierwsza:

życie spełnione

Przy całym skomplikowaniu i niejednoznaczności tego świata istnieje na szczęście gatunek ludzi, którzy z niewyczerpalnym optymizmem przyjmują życie takie, jakie jest, nieustannie okazują za nie wdzięczność, a podejmowane trudy kwitują: "tak trzeba". Ludzie ci...

15887

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]