Reklama

Tak trzeba

Tak trzeba

20.06.2011
Czyta się kilka minut
Nie zaśpiewamy już siostrze "100 lat" - obiecują michalitki. Siostra Gabriela jest zafrasowana: - Nie wiem, jak teraz trzeba śpiewać. 17 czerwca minęło stulecie od jej urodzin. Sędziwa zakonnica to żywa historia zakonu - jako jedyna pamięta matkę współzałożycielkę Annę Kaworek i burzliwe początki michalitek.
Siostra Gabriela Sporniak, 2011 r. / fot. Artur Sporniak
S

Siostra Nereusza, archiwistka zakonu, prowadzi nas do kaplicy w domu macierzystym michalitek w Miejscu Piastowym koło Krosna. W oświetlonym promieniami przedpołudniowego słońca przestronnym pomieszczeniu wystawiony Najświętszy Sakrament adorują trzy zakonnice. Archiwistka podchodzi do siostry z pierwszej ławki i coś jej szepcze. Ta powoli wstaje, opierając się na lasce, odwraca się i z daleka uśmiecha. Siostra Gabriela lubi odwiedziny. Tym bardziej że z bliższych krewnych pozostał jej tylko młodszy o 22 lata stryjeczny brat - mój ojciec.

Odsłona pierwsza:

życie spełnione

Przy całym skomplikowaniu i niejednoznaczności tego świata istnieje na szczęście gatunek ludzi, którzy z niewyczerpalnym optymizmem przyjmują życie takie, jakie jest, nieustannie okazują za nie wdzięczność, a podejmowane trudy kwitują: "tak trzeba". Ludzie ci...

15887

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]