Reklama

Tak trzeba

Tak trzeba

20.06.2011
Czyta się kilka minut
Nie zaśpiewamy już siostrze "100 lat" - obiecują michalitki. Siostra Gabriela jest zafrasowana: - Nie wiem, jak teraz trzeba śpiewać. 17 czerwca minęło stulecie od jej urodzin. Sędziwa zakonnica to żywa historia zakonu - jako jedyna pamięta matkę współzałożycielkę Annę Kaworek i burzliwe początki michalitek.
Siostra Gabriela Sporniak, 2011 r. / fot. Artur Sporniak
S

Siostra Nereusza, archiwistka zakonu, prowadzi nas do kaplicy w domu macierzystym michalitek w Miejscu Piastowym koło Krosna. W oświetlonym promieniami przedpołudniowego słońca przestronnym pomieszczeniu wystawiony Najświętszy Sakrament adorują trzy zakonnice. Archiwistka podchodzi do siostry z pierwszej ławki i coś jej szepcze. Ta powoli wstaje, opierając się na lasce, odwraca się i z daleka uśmiecha. Siostra Gabriela lubi odwiedziny. Tym bardziej że z bliższych krewnych pozostał jej tylko młodszy o 22 lata stryjeczny brat - mój ojciec.

Odsłona pierwsza:

życie spełnione

Przy całym skomplikowaniu i niejednoznaczności tego świata istnieje na szczęście gatunek ludzi, którzy z niewyczerpalnym optymizmem przyjmują życie takie, jakie jest, nieustannie okazują za nie wdzięczność, a podejmowane trudy kwitują: "tak trzeba". Ludzie ci...

15887

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]