Reklama

Ładowanie...

"Będziemy drukować artykuł o Bogu"

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Realista - tak nazwał go jeden z biografów. Na fotografii w oczach czterdziestoletniego mężczyzny o zdecydowanym profilu dostrzec można nawet coś więcej niż realizm: nutę sceptycyzmu.
P

Pewnego dnia ks. Bronisława Markiewicza, wikariusza katedry w Przemyślu, odwiedził dawny kolega z seminarium, profesor teologii. - Księże Bronisławie, pozwolę sobie zwrócić uwagę, że kazania księdza są na bardzo miernym poziomie - jął go pouczać po wysłuchaniu homilii. - A tu przecież katedra! Tu przychodzą nie pastuszkowie, ale elita.

Ks. Markiewicz odparł, że gdy wchodzi na ambonę, ma przed sobą jednakowe dusze, którym chce uzmysłowić sprawy najważniejsze, niezależne od poziomu intelektualnego. Nie był stworzony do metropolii, do nauczania intelektualistów. Nie licząc krótkiego pobytu w Przemyślu, po święceniach trafiał do niewielkich miejscowości. Z zakłopotaniem przyjął nominację na profesora homiletyki w 1882 r. albo wieść, że będzie uczył teologii księcia Augusta Czartoryskiego, który chciał wstąpić do salezjanów.

Polityka i...

17564

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]