Reklama

"Będziemy drukować artykuł o Bogu"

"Będziemy drukować artykuł o Bogu"

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Realista - tak nazwał go jeden z biografów. Na fotografii w oczach czterdziestoletniego mężczyzny o zdecydowanym profilu dostrzec można nawet coś więcej niż realizm: nutę sceptycyzmu.
P

Pewnego dnia ks. Bronisława Markiewicza, wikariusza katedry w Przemyślu, odwiedził dawny kolega z seminarium, profesor teologii. - Księże Bronisławie, pozwolę sobie zwrócić uwagę, że kazania księdza są na bardzo miernym poziomie - jął go pouczać po wysłuchaniu homilii. - A tu przecież katedra! Tu przychodzą nie pastuszkowie, ale elita.

Ks. Markiewicz odparł, że gdy wchodzi na ambonę, ma przed sobą jednakowe dusze, którym chce uzmysłowić sprawy najważniejsze, niezależne od poziomu intelektualnego. Nie był stworzony do metropolii, do nauczania intelektualistów. Nie licząc krótkiego pobytu w Przemyślu, po święceniach trafiał do niewielkich miejscowości. Z zakłopotaniem przyjął nominację na profesora homiletyki w 1882 r. albo wieść, że będzie uczył teologii księcia Augusta Czartoryskiego, który chciał wstąpić do salezjanów.

Polityka i...

17564

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]