Reklama

Męczennikiem nie jestem

Męczennikiem nie jestem

06.10.2009
Czyta się kilka minut
"Zaręczam Waszą Cesarską Mość, że nie tylko jako kapłan, lecz i jako miłujący swój kraj patriota, uważam dziś rewolucję za prawdziwą klęskę narodu" - pisał do cara abp Zygmunt Szczęsny Feliński. Rok później powędrował na zesłanie za żądanie autonomii dla Polski.
Abp Zygmunt Szczęsny Feliński / fot. archiwum Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
Ś

Święty biskup

11 października Benedykt XVI będzie przewodniczył kanonizacji bł. arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-95). Proces informacyjny rozpoczął się w 1965 r., w 1984 r. dokumentację przekazano Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jan Paweł II beatyfikował abp. Felińskiego na krakowskich Błoniach 18 sierpnia 2002 r. W grudniu 2008 r. Benedykt XVI podpisał dekret o cudzie za wstawiennictwem biskupa (potwierdzenie cudu po beatyfikacji jest niezbędnym warunkiem kanonizacji): za sprawą Felińskiego została uzdrowiona s. Stefania Zelek z założonego przez niego zgromadzenia. Zakonnica cierpiała na zanik szpiku kostnego, była bliska śmierci. Wróciła do zdrowia - po modlitwach sióstr do Założyciela - w sposób niewytłumaczalny medycznie.

MaM / KAI

Urodzony w 1822 r. na Wołyniu w ...

15642

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]