Reklama

Ładowanie...

Męczennikiem nie jestem

06.10.2009
Czyta się kilka minut
"Zaręczam Waszą Cesarską Mość, że nie tylko jako kapłan, lecz i jako miłujący swój kraj patriota, uważam dziś rewolucję za prawdziwą klęskę narodu" - pisał do cara abp Zygmunt Szczęsny Feliński. Rok później powędrował na zesłanie za żądanie autonomii dla Polski.
Abp Zygmunt Szczęsny Feliński / fot. archiwum Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
Ś

Święty biskup

11 października Benedykt XVI będzie przewodniczył kanonizacji bł. arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-95). Proces informacyjny rozpoczął się w 1965 r., w 1984 r. dokumentację przekazano Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jan Paweł II beatyfikował abp. Felińskiego na krakowskich Błoniach 18 sierpnia 2002 r. W grudniu 2008 r. Benedykt XVI podpisał dekret o cudzie za wstawiennictwem biskupa (potwierdzenie cudu po beatyfikacji jest niezbędnym warunkiem kanonizacji): za sprawą Felińskiego została uzdrowiona s. Stefania Zelek z założonego przez niego zgromadzenia. Zakonnica cierpiała na zanik szpiku kostnego, była bliska śmierci. Wróciła do zdrowia - po modlitwach sióstr do Założyciela - w sposób niewytłumaczalny medycznie.

MaM / KAI

Urodzony w 1822 r. na Wołyniu w ...

15642

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]