Reklama

Ładowanie...

Wielebni, przewielebni, najprzewielebniejsi

28.04.2014
Czyta się kilka minut
Kościół nie urodził się w purpurze, lecz na nizinach społecznych. Apostołowie wyruszyli w świat z wieczernika bez pastorałów, mitr, złotych łańcuchów i pierścieni. Uczniowie Pana, pomni Jego zaleceń, nazwali się braćmi.
Ks. Jan Kracik (11 listopada 1941 – 24 kwietnia 2014) Fot. Danuta Węgiel
O

On do nich: bracia i siostry! Oni do niego: ekscelencjo! Czy byłby mile zaskoczony, gdyby usłyszał: bracie biskupie!? Braterstwo zatem dziwne jakieś, bo tylko w jedną stronę? Łatwa odpowiedź brzmi: w obydwie, ale tytułowanie wyrażać ma uszanowanie dla piastowanego wśród braci i sióstr urzędu. Stosownie do jego rangi ulegają stopniowaniu i określenia – od licznych wielebnych i przewielebnych, po kilkadziesiąt eminencji i jedną jego świątobliwość. O godnościach owych przypominają także odrębne stroje oraz insygnia, noszone na co dzień czy przy ołtarzu. Bo czyż i adwokata nie zowie się mecenasem, lekarza doktorem, a farmaceutki panią magister? Czy sędzia lub profesor nie przywdziewa togi i łańcucha, by zaznaczyć oficjalny albo uroczysty charakter swego wystąpienia? A służby mundurowe – od żołnierza po kolejarza?
Pożyczane blaski
Analogie niektórych...

16733

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]