Reklama

Wielebni, przewielebni, najprzewielebniejsi

Wielebni, przewielebni, najprzewielebniejsi

28.04.2014
Czyta się kilka minut
Kościół nie urodził się w purpurze, lecz na nizinach społecznych. Apostołowie wyruszyli w świat z wieczernika bez pastorałów, mitr, złotych łańcuchów i pierścieni. Uczniowie Pana, pomni Jego zaleceń, nazwali się braćmi.
Ks. Jan Kracik (11 listopada 1941 – 24 kwietnia 2014) Fot. Danuta Węgiel
O

On do nich: bracia i siostry! Oni do niego: ekscelencjo! Czy byłby mile zaskoczony, gdyby usłyszał: bracie biskupie!? Braterstwo zatem dziwne jakieś, bo tylko w jedną stronę? Łatwa odpowiedź brzmi: w obydwie, ale tytułowanie wyrażać ma uszanowanie dla piastowanego wśród braci i sióstr urzędu. Stosownie do jego rangi ulegają stopniowaniu i określenia – od licznych wielebnych i przewielebnych, po kilkadziesiąt eminencji i jedną jego świątobliwość. O godnościach owych przypominają także odrębne stroje oraz insygnia, noszone na co dzień czy przy ołtarzu. Bo czyż i adwokata nie zowie się mecenasem, lekarza doktorem, a farmaceutki panią magister? Czy sędzia lub profesor nie przywdziewa togi i łańcucha, by zaznaczyć oficjalny albo uroczysty charakter swego wystąpienia? A służby mundurowe – od żołnierza po kolejarza?
Pożyczane blaski
Analogie niektórych...

16733

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]