Reklama

Polski ślad w Bagdadzie

Polski ślad w Bagdadzie

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Kościół karmelitów w dzielnicy Shorja ma burzliwą historię.
Muzułmanki modlące się w bagdadzkim kościele Karmelitów. Fot. Witold Repetowicz
Z

Zbudowany w 1856 r., uległ zniszczeniu w czasie I wojny światowej. Z tego pierwszego okresu zostało kilka tablic pamiątkowych, wmurowanych na tyłach świątyni, z napisami po francusku, arabsku i łacinie.

W 1942 r. kościół odnowili polscy żołnierze z armii Andersa, którzy trafili tu po ewakuacji ze Związku Sowieckiego. Inicjatorem renowacji był biskup polowy Józef Gawlina – świątynia stała się wtedy na dwa lata polskim kościołem garnizonowym. Przypomina o tym niepozorna tablica, też na tyłach kościoła: pod wizerunkiem polskiego żołnierza, błogosławionego przez Matkę Bożą z Dzieciątkiem, widnieje napis: „Królowo Korony Polskiej módl się za nami”.

Ksiądz Ma’ad nic nie wie o tym polskim akcencie w historii kościoła. Opowiada natomiast, że po II wojnie światowej kościół znów popadł w ruinę. Dopiero po upadku Husajna budynek nieco odnowiono, choć brak wiernych i środków...

1560

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]