Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Błogosławiona pani Chrzanowska

Błogosławiona pani Chrzanowska

23.04.2018
Czyta się kilka minut
Niegdyś złośliwi mówili na Klub Inteligencji Katolickiej „Klub katolików kanapowych”.
GRAŻYNA MAKARA
B

Było to nie całkiem sprawiedliwe, bo w końcu klub nie musi zaraz być motocyklowy i może jako miejsce spotkań, wymiany myśli mądrych ludzi odgrywać ważną rolę. Tylko że ja nie byłem odpowiedzialny za klub. Byłem duszpasterzem akademickim i dość szybko zacząłem się zastanawiać, czy moje duszpasterstwo nie jest właśnie duszpasterstwem kanapowym. Nie dosłownie, bo nie mieliśmy kanap, były msze święte, kazania, dni skupienia, wykłady, debaty, duszpasterskie obozy letnie i zimowe. Dużo chrześcijańskich słów, gorzej z czynami.

Wtedy – w roku 1964, może 1965 – przyszła do mnie pani Chrzanowska. Wyjaśniła rzeczowo (nie patetycznie), na czym polega prowadzona przez nią opieka nad chronicznie chorymi w ich domach. Opiekę pielęgniarską zapewniały profesjonalne pielęgniarki. Potrzebni byli ludzie, którzy zatroszczą się o pomoc w życiowych problemach: załatwiania spraw w urzędach, robienia...

4459

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dla mnie jednak cały ten szamański rytuał 'wyświęcania' i 'wynoszenia na ołtarze' to li tylko listek figowy. Za to z drugiej strony mamy megalomańskie jezusopodobne monstrum z antenkami w głowie, w tle kasa - i to jest moim zdaniem doskonała alegoria kościoła katolickiego w Polsce.

"Teraz dziękujemy Bogu za to, że mieliśmy... że mamy takich świętych. ©℗" No mamy i teraz...I jest jeden przykład świętości, który mnie bardzo porusza(od prawie 10 lat) i pali moje wnętrze wyrzutem sumienia kanapowego rezydenta. Chyba dla uspokojenia tych wyrzutów, skrzyknę ochotników na budowę kościoła-tak jak gdzieś we Francji pasjonaci-ochotnicy budują średniowieczny zamek i to średniowieczną technologią-pracuje kto chce i ile może. I razem zbudujemy, nie zamek, a kościółek-w Kieleckiem, we wsi Zochcin konkretnie. Kościółek dla biedaków pod wezwaniem św. Małgorzaty. Bo biedak, to też człowiek; a nie samym chlebem człowiek żyje...

Kanapowe...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]