Reklama

Błogosławieni pokój czyniący

Błogosławieni pokój czyniący

12.08.2012
Czyta się kilka minut
Jezuita Paulo Dall’Oglio mieszkał w Syrii ponad 30 lat, walcząc o porozumienie chrześcijan i muzułmanów. Reżim wydalił go, gdy stanął po stronie opozycji. Dziś ojciec Paulo ostrzega, aby Syria nie stała się areną wojny religijnej.
W

Wydalony z Syrii w czerwcu tego roku, ojciec Paulo – dla wielu po prostu: Paulo – był znaną postacią wśród Syryjczyków na długo przed wybuchem rewolucji. Do miejscowości Dar Mar Musa, klasztoru z IV wieku, 80 km na północ od Damaszku, który Paulo odrestaurował i uchronił od ruiny, przyjeżdżali chrześcijanie i muzułmanie z całej Syrii (klasztor prowadził też stronę internetową www.deirmarmusa.org – w tej chwili nie jest aktualizowana). Zwłaszcza młodzi ludzie szukali tu wytchnienia od codzienności w kraju, w którym studia nie dają gwarancji na godną przyszłość. Mężczyźni nocowali na dole, kobiety w budynku na górze. Przyjezdni pomagali w kuchni i utrzymaniu porządku. W weekendy nietrudno było natknąć się na znajomych: drugiego takiego miejsca w Syrii nie było.

Paulo Dall’Oglio, włoski jezuita, mieszkał w Syrii od ponad 30 lat. Reżim wydalił go, bo opowiedział się po stronie...

4529

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]