Reklama

Ładowanie...

Blizna

26.01.2003
Czyta się kilka minut
Nam, którzy pamiętamy krakowski proces, książka Wojciecha Czuchnowskiego pomaga lepiej zdać sobie sprawę z koszmaru tamtego czasu. Wtedy zacierało go normalne życie - dla mnie codzienność maturalnej klasy, emocje wyboru dalszej drogi itd. Historia tego jednego wydarzenia, wypreparowanego z innych i podanego na dwustu trzynastu stronicach druku, daje poczucie ogromnej ulgi - to już tylko przeszłość - i zarazem budzi zdziwienie: to myśmy przez to wszystko przeszli?
J

Już wtedy, w pięćdziesiątym trzecim, kiedy siedząc przy małym odbiorniku radiowym marki Tesla ze zgrozą słuchaliśmy relacji z procesu krakowskiej Kurii, wiedzieliśmy, że to część większej całości, czubek lodowej góry. Ofensywa antykościelna narastała od drugiej połowy 1947 r. Jeszcze wiosną 1945 r. do instancji PPR na terenach wyzwalanych skierowano okólnik polecający: „Religii nie zaczepiać. Współpracować z księdzem, o ile to możliwe”. Po styczniowych (sfałszowanych) wyborach 1947 r. władza poczuła się pewniej i zaczęła nadawać rozmachu działaniom, które prowadziły do likwidacji Kościoła, a może do przekształcenia go w całkowicie uległy aparat propagandy. Krakowski proces odbywał się w styczniu 1953 r., wkrótce miał się zacząć, też pokazowy i nie mniej przerażający, proces biskupa Czesława Kaczmarka, którego - a było to powszechnie wiadome -„preparowano” w więzieniu już od ponad...

6961

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]