Reklama

Bliscy inni

Bliscy inni

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Czy istnieje takie zjawisko jak islam europejski? Nie - odpowie muzułmanin - gdyż islam jest jeden i wszędzie, w całej ummie, czyli wspólnocie islamskiej, taki sam. Nie - odpowie kulturoznawca - bo już w samej Europie wiele jest odmian islamu.
W

W taki sposób stawia problem Anna Parzymies, redaktorka monumentalnej, bo 600-stronicowej antologii pt. “Muzułmanie w Europie". Szanując perspektywę teologiczną mówiącą o jedności wspólnoty, autorzy 21 rozdziałów podejmują się opisu specyfiki islamu w krajach europejskich: od Bałkanów po Wielką Brytanię i od Rosji po Portugalię. Osobny rozdział poświęcony jest (rzecz dziś szczególnie aktualna) Francji, gdzie liczbę muzułmanów ocenia się na 5--6 mln, z czego dwa miliony mają prawo do głosowania.

Wstęp do antologii to zajmujący wykład o religii Mahometa i jej nurtach obecnych w Europie. Anna Parzymies walczy w nim od razu z kilkoma mitami, przede wszystkim z tym, że muzułmanie z natury swej religii nie mogą zaakceptować świeckiego państwa. Co równie ważne, myśląc o obecności islamu w Europie - jako wynikającej z obecności imigrantów - Stary Kontynent zapomina...

2318

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]