Reklama

Ładowanie...

Bliscy inni

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Czy istnieje takie zjawisko jak islam europejski? Nie - odpowie muzułmanin - gdyż islam jest jeden i wszędzie, w całej ummie, czyli wspólnocie islamskiej, taki sam. Nie - odpowie kulturoznawca - bo już w samej Europie wiele jest odmian islamu.
W

W taki sposób stawia problem Anna Parzymies, redaktorka monumentalnej, bo 600-stronicowej antologii pt. “Muzułmanie w Europie". Szanując perspektywę teologiczną mówiącą o jedności wspólnoty, autorzy 21 rozdziałów podejmują się opisu specyfiki islamu w krajach europejskich: od Bałkanów po Wielką Brytanię i od Rosji po Portugalię. Osobny rozdział poświęcony jest (rzecz dziś szczególnie aktualna) Francji, gdzie liczbę muzułmanów ocenia się na 5--6 mln, z czego dwa miliony mają prawo do głosowania.

Wstęp do antologii to zajmujący wykład o religii Mahometa i jej nurtach obecnych w Europie. Anna Parzymies walczy w nim od razu z kilkoma mitami, przede wszystkim z tym, że muzułmanie z natury swej religii nie mogą zaakceptować świeckiego państwa. Co równie ważne, myśląc o obecności islamu w Europie - jako wynikającej z obecności imigrantów - Stary Kontynent zapomina...

2318

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]