Reklama

Wyśniona Europa

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Czy Europa to "końcowy punkt w historii świata, jak chciał filozof Friedrich Hegel? A może Europa to "ostatnie wcielenie starożytnej Grecji, jak podejrzewał austriacki pisarz Stefan Zweig? Temat "Europa od dawna poruszał myślicieli. Także w naszych czasach - postmodernizmu, globalizacji, terroryzmu, kłopotów z islamem - "Europa pozostaje wyzwaniem intelektualnym.
Niemieccy muzułmanie demonstrują przed ambasadą Danii w Berlinie przeciwko publikacji karykatur Mahometa; luty 2006 r.
B

Bo gdy politycy milczą, głos zabierają intelektualiści. Czasem proroczo, czasem uzurpatorsko, czasem niezbyt mądrze...

Stasiuk: lęk

Zacznijmy od ostatniej kategorii, zacznijmy od Andrzeja Stasiuka, pisarza cenionego w Niemczech zwłaszcza w kręgach zainteresowanych egzotyką "ze Wschodu".

W eseju "Moja Europa" Stasiuk dokonuje pomiaru swojego "europejskiego środka" przy pomocy cyrkla: ostrze wbijając w beskidzką wieś, gdzie mieszka, zatacza krąg, 300 kilometrów i nie więcej. Poza jego granicami pozostają antyczne kolebki europejskiej kultury - Hellada i Rzym, jak również Paryż, miejsce narodzin Oświecenia. Tak Stasiuk opisuje "swoją" Europę, zawężając ją okiem sceptyka, który nie wierzy w postęp. Napotkać można u niego prostoduszne konstatacje, że czas interesuje tylko tych, którzy mają nadzieję, iż coś się...

14116

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]