Reklama

Wyśniona Europa

Wyśniona Europa

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Czy Europa to "końcowy punkt w historii świata, jak chciał filozof Friedrich Hegel? A może Europa to "ostatnie wcielenie starożytnej Grecji, jak podejrzewał austriacki pisarz Stefan Zweig? Temat "Europa od dawna poruszał myślicieli. Także w naszych czasach - postmodernizmu, globalizacji, terroryzmu, kłopotów z islamem - "Europa pozostaje wyzwaniem intelektualnym.
Niemieccy muzułmanie demonstrują przed ambasadą Danii w Berlinie przeciwko publikacji karykatur Mahometa; luty 2006 r.
B

Bo gdy politycy milczą, głos zabierają intelektualiści. Czasem proroczo, czasem uzurpatorsko, czasem niezbyt mądrze...

Stasiuk: lęk

Zacznijmy od ostatniej kategorii, zacznijmy od Andrzeja Stasiuka, pisarza cenionego w Niemczech zwłaszcza w kręgach zainteresowanych egzotyką "ze Wschodu".

W eseju "Moja Europa" Stasiuk dokonuje pomiaru swojego "europejskiego środka" przy pomocy cyrkla: ostrze wbijając w beskidzką wieś, gdzie mieszka, zatacza krąg, 300 kilometrów i nie więcej. Poza jego granicami pozostają antyczne kolebki europejskiej kultury - Hellada i Rzym, jak również Paryż, miejsce narodzin Oświecenia. Tak Stasiuk opisuje "swoją" Europę, zawężając ją okiem sceptyka, który nie wierzy w postęp. Napotkać można u niego prostoduszne konstatacje, że czas interesuje tylko tych, którzy mają nadzieję, iż coś się...

14116

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]