Reklama

Błędne koło

Błędne koło

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Ile razy można wracać do tego samego? Zasada lustracji osób zajmujących wysokie stanowiska w państwie oraz apelujących w wyborach o nasze zaufanie jest od lat uporządkowana. Ustalono reguły, tryb postępowania i konsekwencje. Decyzje zapadają jawnie, sądowe werdykty przesądzają prawomocnie.
M

Mimo to w naszym życiu publicznym wciąż istnieje sytuacja błędnego koła. Z jednej strony - dzika lustracja, ogłaszanie podejrzeń jako pewników, zniesławianie bez dowodów. Z drugiej - ignorowanie werdyktów sądu, ba, nawet ogłaszanie z góry, że się ich odnośnie pewnych osób nie uzna za przekonujące. Zamiast ogłaszanej kiedyś z taką wiarą perspektywy oczyszczenia życia publicznego mamy coraz bardziej niepokojący spektakl trujących pomówień bez nadziei zmiany na lepsze.

Lech Wałęsa, który podczas kampanii prezydenckiej przed wielu laty przebył proces lustracyjny z wynikiem uniewinniającym, wciąż gwałtownie reaguje na powracające oskarżenia, domagając się sprostowań i potwierdzeń swojej niewinności nawet w programach telewizyjnych. Jego przeciwnicy także nie ustają w powtarzaniu zarzutów, ignorując wszelkie sprostowania. Żenującego przykładu dostarczył emitowany...

1342

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]