Reklama

Kościół pokrzywdzony

Kościół pokrzywdzony

27.02.2006
Czyta się kilka minut
Coraz więcej dawnych ofiar komunizmu sięga do swoich teczek i ogłasza nazwiska tajnych współpracowników, również księży. Lawina wydaje się nie do zatrzymania, ale Kościół wcale nie musi być bezradny.
B

Bo i tu, jak w przypadku chociażby skandali pedofilskich, sprawdza się kilka reguł kościelnego zarządzania kryzysowego. A zatem: co powinien zrobić ksiądz, który uważa się za niewinnego, a którego publicznie napiętnowano jako donosiciela? Przede wszystkim - choć dowodzenie własnej niewinności jest czynnością przygnębiającą - uczynić wszystko, żeby sprawę wyjaśnić do końca. Nie wystarczy stanowczo zaprzeczyć oskarżeniom. W interesie pomówionego leży całkowite i wiarygodne oczyszczenie z zarzutów. Wiarygodne, czyli dokonane przez niezależną instytucję.

Pierwsza droga postępowania prowadzi do IPN. Oskarżony kapłan może wystąpić o przyznanie statusu pokrzywdzonego. Ustawa z grudnia 1998 r. określa, że pokrzywdzony to "osoba, o której organy bezpieczeństwa państwa zbierały informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny" (art. 6). Tym...

8078

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]