Reklama

Istota Instytutu

Istota Instytutu

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Parlament wybrał Janusza Kurtykę na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, kończąc tym samym procedurę rozpoczętą jeszcze w marcu, gdy Kolegium IPN odrzuciło dwóch pierwszych kandydatów. Wcześniejsze wątpliwości dotyczące Kurtyki zostały więc rozstrzygnięte: wolno przyjąć, że większość parlamentarna uznała, iż albo zarzuty kierowane pod jego adresem są nieprawdziwe, albo że są nieistotne. Tak czy tak, mamy przełożonego niezwykle ważnej instytucji życia publicznego.
Janusz Kurtyka i Leon Kieres
J

Jaki będzie nowy szef IPN - okaże się w praktyce. Ponieważ jednak to już druga prezesura w Instytucie, warto pokazać wymagania stojące przed Kurtyką na tle sylwetki prezesa odchodzącego - bo o nim wiemy przecież sporo. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej musi być człowiekiem osobistej uczciwości i odwagi - tak jak prof. Leon Kieres. I musi być człowiekiem twardym: wiedzieć, czego chce, nie hamletyzować, gdy już raz podejmie decyzję - inaczej niż prof. Kieres.

Prezes i doradcy

Odchodzący prezes wykazał się uczciwością i odwagą w sprawie Jedwabnego, kiedy trzeba się było przeciwstawić całym pokładom niechęci do naruszania narodowego stereotypu głoszącego, że w czasie ostatniej wojny czynny antysemityzm był na absolutnym marginesie. Tak niestety nie było, a casus Jedwabnego nie jest przecież jedynym, który tego dowodzi. Leon...

8767

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]