Reklama

Biblioteka bez granic

Biblioteka bez granic

31.08.2010
Czyta się kilka minut
Można stworzyć bibliotekę z milionami tomów i otwartą dla całego kraju, nie wydając pieniędzy na ani jeden budynek czy regał.
D

Dyskutujący o sytuacji bibliotek publicznych w Polsce stanęli przed problemem kwadratury koła, jak w "Karierze Nikodema Dyzmy" Dołęgi-Mostowicza: rząd nie ma pieniędzy, żeby skupować zboże, rząd nie ma pieniędzy, żeby wybudować magazyny na zboże, ale zboże w magazynach jest.

Takoż i tutaj: rząd nie ma pieniędzy na książki ani biblioteki, ale książki nieczytane zalegają milionami w oczekiwaniu na czytelnika - w bibliotekach prywatnych.

***

Obserwując współczesne trendy cywilizacyjne, zastanawiam się, czy rozwiązaniem najpraktyczniejszym - a wobec obiektywnych ograniczeń, jedynym możliwym do wprowadzenia "od ręki" - nie byłoby przestrojenie samego modelu bibliotek do takiego, który maksymalnie inkorporuje technologie, a zwłaszcza społeczne przyzwyczajenia epoki Sieci 2.0. Ale nie mam na myśli cyfryzacji tekstów (książka papierowa...

5922

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]