Reklama

Ładowanie...

Zachłanni czytelnicy

03.09.2013
Czyta się kilka minut
Umarła babcia, książkę zjadł pies albo pożyczył niesolidny znajomy. Wymówek jest niemal tyle samo, co książek, które nie wracają na półki polskich bibliotek: miliony.
Czytelnia główna w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Rajskiej w Krakowie Fot. Tomasz Wiech
P

Pani Maria nigdy nie zapomni chwili, kiedy po 30 latach znów ją zobaczyła. Nic nie zapowiadało tego spotkania. Ot, zwykła, wakacyjna przechadzka, a tu nagle ona! Pani Maria stanęła jak wryta, słowa ugrzęzły jej w gardle, a ręce zaczęły się trząść. Patrzyła na nią tym samym, co w dzieciństwie, rzewnym spojrzeniem. Nic się nie postarzała, na ramieniu spoczywał ten sam blond warkocz.
Na skroniach pani Marii błyszczały już pierwsze siwe włosy. A ona, Marysieńka, jej imienniczka i najlepsza przyjaciółka z dzieciństwa, wciąż taka sama. Pani Maria momentalnie podjęła decyzję. Nie pozwoli jej już zniknąć ze swojego życia, nigdy. Zabierze ją stąd, pójdą natychmiast do domu i nadrobią stracony czas. Szybko podeszła do biurka, przy którym siedziała młoda, uśmiechnięta dziewczyna, zamieniła z nią kilka słów, podpisała formularz i już pędziła do domu ze swoją Marysieńką, swoim „Słoneczkiem...

14789

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]