Reklama

Zachłanni czytelnicy

Zachłanni czytelnicy

03.09.2013
Czyta się kilka minut
Umarła babcia, książkę zjadł pies albo pożyczył niesolidny znajomy. Wymówek jest niemal tyle samo, co książek, które nie wracają na półki polskich bibliotek: miliony.
Czytelnia główna w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Rajskiej w Krakowie Fot. Tomasz Wiech
P

Pani Maria nigdy nie zapomni chwili, kiedy po 30 latach znów ją zobaczyła. Nic nie zapowiadało tego spotkania. Ot, zwykła, wakacyjna przechadzka, a tu nagle ona! Pani Maria stanęła jak wryta, słowa ugrzęzły jej w gardle, a ręce zaczęły się trząść. Patrzyła na nią tym samym, co w dzieciństwie, rzewnym spojrzeniem. Nic się nie postarzała, na ramieniu spoczywał ten sam blond warkocz.
Na skroniach pani Marii błyszczały już pierwsze siwe włosy. A ona, Marysieńka, jej imienniczka i najlepsza przyjaciółka z dzieciństwa, wciąż taka sama. Pani Maria momentalnie podjęła decyzję. Nie pozwoli jej już zniknąć ze swojego życia, nigdy. Zabierze ją stąd, pójdą natychmiast do domu i nadrobią stracony czas. Szybko podeszła do biurka, przy którym siedziała młoda, uśmiechnięta dziewczyna, zamieniła z nią kilka słów, podpisała formularz i już pędziła do domu ze swoją Marysieńką, swoim „Słoneczkiem...

14789

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]