Reklama

Polski fragment układanki

Polski fragment układanki

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Polacy na Białorusi będą musieli przeżyć to samo, co przeżyli już Białorusini. Polityka wobec mniejszości to wycinek walki o dyktatorską władzę dla Łukaszenki na kolejne lata. Walki z każdym przejawem demokracji: wolną prasą, organizacjami pozarządowymi, działaczami opozycji. Program prezydenta głosi: chcesz żyć na Białorusi, musisz być lojalny.
Siedziba Związku Polaków na Białorusi w Grodnie
D

Dwa tygodnie temu pod naciskiem białoruskich specsłużb wybrano nowe władze Związku Polaków na Białorusi z Józefem Łucznikiem na czele - lojalne wobec reżimu, nieuznawane przez Warszawę. Konkurencyjną prezes organizacji jest wybrana w marcu Anżelika Borys - Mińsk odmawia jej uznania, Warszawa twierdzi, że to Borys reprezentuje organizację. Po tym rozłamie stajemy przed koniecznością stworzenia awaryjnego systemu pomocy rodakom zza Buga. Problem mniejszości polskiej na Białorusi to jednak nie tylko kwestia Związku; o innych organizacjach, np. o Macierzy Polskiej, mówi się mniej. Choć Związek zyskał międzynarodowy rozgłos, należy do niego garstka Polonii. Ocenia się, że na Białorusi może mieszkać nawet milion Polaków, a ZPB liczy 25 tys. zarejestrowanych działaczy - to zaledwie 2,5 proc.

Judasz w związku

Polska Rzeczpospolita...

13168

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]