Reklama

Ładowanie...

Polski fragment układanki

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Polacy na Białorusi będą musieli przeżyć to samo, co przeżyli już Białorusini. Polityka wobec mniejszości to wycinek walki o dyktatorską władzę dla Łukaszenki na kolejne lata. Walki z każdym przejawem demokracji: wolną prasą, organizacjami pozarządowymi, działaczami opozycji. Program prezydenta głosi: chcesz żyć na Białorusi, musisz być lojalny.
Siedziba Związku Polaków na Białorusi w Grodnie
D

Dwa tygodnie temu pod naciskiem białoruskich specsłużb wybrano nowe władze Związku Polaków na Białorusi z Józefem Łucznikiem na czele - lojalne wobec reżimu, nieuznawane przez Warszawę. Konkurencyjną prezes organizacji jest wybrana w marcu Anżelika Borys - Mińsk odmawia jej uznania, Warszawa twierdzi, że to Borys reprezentuje organizację. Po tym rozłamie stajemy przed koniecznością stworzenia awaryjnego systemu pomocy rodakom zza Buga. Problem mniejszości polskiej na Białorusi to jednak nie tylko kwestia Związku; o innych organizacjach, np. o Macierzy Polskiej, mówi się mniej. Choć Związek zyskał międzynarodowy rozgłos, należy do niego garstka Polonii. Ocenia się, że na Białorusi może mieszkać nawet milion Polaków, a ZPB liczy 25 tys. zarejestrowanych działaczy - to zaledwie 2,5 proc.

Judasz w związku

Polska Rzeczpospolita...

13168

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]