Reklama

Patriota nie czeka na czołgi

Patriota nie czeka na czołgi

08.05.2016
Czyta się kilka minut
Przypominamy rozmowę z Pawłem Machcewiczem, obecnym dyrektorem Muzeum II WŚ, z którym rozmawialiśmy w maju 2016 roku.
Fot. Rafał Siderski dla „TP”
M

MAREK ZAJĄC: Muzeum II Wojny przetrwa?

PROF. PAWEŁ MACHCEWICZ: Trzymam właśnie w rękach pismo od wicepremiera i ministra kultury. Prof. Piotr Gliński wycofał poprzednią decyzję o likwidacji Muzeum II Wojny Światowej, ale nadal chce połączyć nas z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. To stworzy nową instytucję kultury – tyle że pod starą nazwą. Muzeum II Wojny będzie miało nowy statut i – nie wykluczam – nowego dyrektora. Liczyłem się z usunięciem ze stanowiska. Trudno. Nie buduję tego muzeum dla siebie. Jestem historykiem; wrócę do pisania książek.

Ale nadal chcę wierzyć, że rząd, którego filarem miała być walka z historycznymi przekłamaniami – nie wyrzuci na śmietnik wystawy, nad którą wybitni eksperci pracują od kilku lat i która jest już w części wyprodukowana. Spodziewamy się kilkuset tysięcy zwiedzających rocznie; połowa to mogą być...

24408

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Cóż powiedzieć - niech ten ogrom pracy włożony w powstanie Muzeum II WŚ się dopełni w pierwotnym kształcie. Tego Panu życzę i mocno trzymam kciuki

Rozumiem, że pytanie "oo co się szarpać" było drobną prowokacją ,) "Resort" mógł dawać "wotum nieufności" w warunkach perel. Teraz jego zadaniem jest jedynie sprawna administracja. Jeszcze politycy mogą określać strategię. Ale istotne zadania wykonuje "średni szczebel" a nie oni. I tak ich należy traktować ,)

Jako wieloletni muzealnik trzymam mocno kciuki za muzeum i profesora. Jako człek inteligentny i chyba już doswiadczony politycznie (jak pamiętam z dawnych lat - był stronnikiem środowiska panów Kaczyńskich, jeśli się myle, stokrotnie przepraszam) powinien już wiedzieć, ze jakość ekspozycji nie jest powodem likwidacji jego placówki. Sam przecież już miał możność stwierdzić, ze pan Gliński nawet nie wie, co na ekspozycji ma być:)))

Oby dyrektor Machcewicz utrzymał się. Cała ta sytuacja to niestety tylko wycinek prymitywnej, uproszczonej, ksenofobicznej, populistycznej polityki PiS, w tym przypadku historycznej. To samo dotyczy spraw ekonomicznych, społecznych, światopoglądowych, kultury. Wiemy, że taki przekaz trafia do wielu, zwłaszcza mniej wykształconych. Szkoda,że minister z tytułem profesora działa w w.w. sposób, zamiast próbować choć trochę edukować społeczeństwo . Dobrze,że jest TP!

Panie Profesorze życzę Panu powodzenia w prowadzeniu muzeum. Obawiam się jednak, że uwagi - zgadzam się z nimi - dotyczące "żołnierzy wyklętych" mogą okazać się zgubne dla Pana jako dyrektora placówki. Gratuluję odwagi i życze powodzenia.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]