Reklama

Ładowanie...

Bez łatwych odpowiedzi

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Eryk Krasucki: MIĘDZYNARODOWY KOMUNISTA. JERZY BOREJSZA, BIOGRAFIA POLITYCZNA - jego dziadek pisał wiersze po aramejsku. Jego stryj był wybitnym poetą języka jidysz. Jego ojciec stworzył czołowy dziennik syjonistyczny, ukazujący się w Warszawie do wybuchu II wojny. Jego młodszy brat zdobył złą sławę jako wysoki funkcjonariusz bezpieki. On sam, najpierw anarchista, potem komunista, stał się głównym architektem polityki kulturalnej pierwszych lat powojennych i twórcą imperium wydawniczo-prasowego "Czytelnika".
"

"Najbardziej międzynarodowym z polskich komunistów" nazwał go Miłosz. "Byłem w jego stajni, wszyscyśmy byli" - dodawał. Maria Dąbrowska nie bez podziwu zauważała talenty "stratega i dyplomaty swego obozu na gruncie stosunków z intelektualistami", "dobroduszny i dobrotliwy" stosunek do ludzi, zdolności organizacyjne. I choć nie miała zaufania do intencji Borejszy, dostrzegała dobre strony jego działań i martwiła się, że na jego miejsce "może przyjść tylko ktoś znacznie gorszy".

Książkę Eryka Krasuckiego, młodego historyka z Uniwersytetu Szczecińskiego, czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, a równocześnie z ulgą. Autor bowiem nie próbuje podporządkować zebranego materiału przyjętej z góry tezie, nie jest "przeciw" ani "za". Nie ma u niego prostych odpowiedzi, mnożą się raczej pytania. A droga życiowa jego bohatera jest niezwykła, obfituje w gwałtowne...

4029

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]