Reklama

Bez łatwych odpowiedzi

Bez łatwych odpowiedzi

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Eryk Krasucki: MIĘDZYNARODOWY KOMUNISTA. JERZY BOREJSZA, BIOGRAFIA POLITYCZNA - jego dziadek pisał wiersze po aramejsku. Jego stryj był wybitnym poetą języka jidysz. Jego ojciec stworzył czołowy dziennik syjonistyczny, ukazujący się w Warszawie do wybuchu II wojny. Jego młodszy brat zdobył złą sławę jako wysoki funkcjonariusz bezpieki. On sam, najpierw anarchista, potem komunista, stał się głównym architektem polityki kulturalnej pierwszych lat powojennych i twórcą imperium wydawniczo-prasowego "Czytelnika".
"

"Najbardziej międzynarodowym z polskich komunistów" nazwał go Miłosz. "Byłem w jego stajni, wszyscyśmy byli" - dodawał. Maria Dąbrowska nie bez podziwu zauważała talenty "stratega i dyplomaty swego obozu na gruncie stosunków z intelektualistami", "dobroduszny i dobrotliwy" stosunek do ludzi, zdolności organizacyjne. I choć nie miała zaufania do intencji Borejszy, dostrzegała dobre strony jego działań i martwiła się, że na jego miejsce "może przyjść tylko ktoś znacznie gorszy".

Książkę Eryka Krasuckiego, młodego historyka z Uniwersytetu Szczecińskiego, czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, a równocześnie z ulgą. Autor bowiem nie próbuje podporządkować zebranego materiału przyjętej z góry tezie, nie jest "przeciw" ani "za". Nie ma u niego prostych odpowiedzi, mnożą się raczej pytania. A droga życiowa jego bohatera jest niezwykła, obfituje w gwałtowne...

4029

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]