Reklama

Ładowanie...

Bez koalicji przeciw PiS

Bez koalicji przeciw PiS

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Niewiarygodne, że do wyborów zostało sto dni, a opozycja jest w stanie destrukcji.
P

Platforma chce iść do wyborów z PSL, SLD, Nowoczesną i być może z Biedroniem. PSL nie chce Biedronia i SLD. Za to SLD chce z Platformą, a jeśli nie – to z Biedroniem i być może z Razem. Jeśli Biedroń i SLD pójdą z Platformą, to PSL pójdzie z Kukizem. Ale przewiduje dla niego tylko rolę statysty na swych listach, co nie podoba się części kukizowców, którzy zerkają tęsknie w kierunku PiS.

Niewiarygodne, że do wyborów zostało sto dni, a opozycja jest w stanie organizacyjnej i programowej destrukcji. Jedno można powiedzieć ponad wszelką wątpliwość: nie powstanie mityczna wspólna lista przeciw PiS, której próbką była Koalicja Europejska w eurowyborach.

Nie powstanie głównie dlatego, że nie chce tego PSL. Ludowcy nie są zadowoleni i z wyniku Koalicji Europejskiej (przegrana z PiS o 7 punktów), i ze współpracy z koalicjantami. Chodzi zwłaszcza o lewicę, która krytykowała Kościół, co odstręczyło konserwatywnych wyborców PSL. Dlatego po swej ostatniej Radzie Naczelnej ludowcy postawili ultimatum: albo Platforma pozbywa się lewicy i startuje tylko z nimi, albo PSL idzie do wyborów sejmowych samodzielnie.

Ludowcy wiedzą, że postawili warunek nie do spełnienia. W gruncie rzeczy chcą, aby Schetyna to ultimatum odrzucił, żeby mieli alibi dla samodzielnego startu. Bo – czego głośno nie powiedzą – najbardziej uwiera ich sama Platforma, która od lat przesuwa się na lewo. Wszystko wskazuje więc, że PO i PSL pójdą do wyborów oddzielnie. Planowane są jeszcze rozmowy ostatniej szansy, ale mało kto w obu partiach wierzy w ich sukces.

Dziś widać, że przez ponad trzy lata poza krzyczeniem o końcu demokracji opozycja nie zrobiła zbyt wiele, aby przygotować się organizacyjnie i programowo do wyborów, które – jak sama przecież twierdzi – będą najważniejsze od 30 lat. ©

Autor artykułu

Dziennikarz Onetu, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej związany z redakcjami „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka” i „Wprost”. Zdobywca Nagrody Dziennikarskiej Grand Press...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]