Reklama

Ładowanie...

Berlinale: kino bez granic

22.02.2016
Czyta się kilka minut
66. Festiwal Filmowy w Berlinie obfitował w filmy o problemach związanych z przekraczaniem granic: tych międzynarodowych oraz tych określających tożsamość jednostki.
Tomasz Wasilewski, Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Marta Nieradkiewicz i Andrzej Chyra podczas ceremonii wręczenia nagród Festiwalu Filmowego w Berlinie, 20 lutego 2016 r. Fot. Markus Schreiber / AP / EAST NEWS
G

Gala rozdania nagród, podczas której przewodnicząca jury Meryl Streep i dyrektor Festiwalu Filmowego w Berlinie Dieter Kosslick wręczyli wspólnie Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu, potwierdziła pielęgnowaną od lat renomę Berlinale. To tutaj palące problemy współczesności zyskują błyskawiczną filmową artykulację. Wygrał dokument „Fuocoammare” Gianfranco Rosiego: niepokojący, bo zanurzony w dziejących się obok nas dramatach uchodźców i migrantów na włoskiej wyspie Lampedusa. Film Rosiego jest rzadkim przykładem wstrzemięźliwego, lecz przenikliwego reportażu. Nie sili się na ton demaskatorski, nie obiecuje też wstrząsających scen, jakich jeszcze nie widzieliśmy. W odpowiedzi na zalew medialnych doniesień i zdjęć pokazujących horror uchodźczej wędrówki „Fuocoammare” przyjmuje perspektywę małej wyspy i jej mieszkańców, dla których stan nadzwyczajny na morzu jest...

11086

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]