Reklama

Inne mury

Inne mury

01.11.2015
Czyta się kilka minut
Nie zdążyli z tą książką na rocznicę upadku muru berlińskiego. Ale za to ich antologia ukazuje się w czasie, kiedy powstają nowe mury.
„Złota przyszłość” – instalacja Ludwika Waseckiego Fot. Archiwum prywatne Ludwika Waseckiego
B

Był mur – gdzie jest mur? Okazuje się, że poza Berlinem najwięcej jest go w Polsce. Powiat oleśnicki, gmina Twardogóra, wieś Sosnówka. To tam, na łące pod lasem iglastym, stoi 30 fragmentów muru berlińskiego, ułożonego w kształt paraboli. To kolekcja Ludwika Waseckiego, dentysty, który z potrzeby serca skupował fragmenty autentycznego muru – kupił ich 43 – i zwoził do Sosnówki, by na miejscu tworzyć z bloków instalacje artystyczne. Na przykład trabant wbity w mur to „Złota przyszłość”. Z tą instalacją był problem: złodzieje rozkręcali trabanta na części. Dlatego dzieło istniało tylko dla umówionych gości. Wasecki instalował trabanta w murze, kiedy wiedział, że ktoś przyjedzie go oglądać. Historia dentysty otwiera antologię reportaży „Mur. 12 kawałków o Berlinie”.

Gotowi na szaleństwo

Pomysł na antologię był taki, żeby rzucić hasło „mur” i zostawić...

10475

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]