Reklama

Możemy wybrać, czy chcemy być widoczni

Możemy wybrać, czy chcemy być widoczni

06.08.2016
Czyta się kilka minut
Berlińscy Polacy, choć większości z nich łatwo byłoby się wtopić w międzynarodowy tłum, wolą prezentować światu kawałek swojej podwójnej tożsamości w nowy, oryginalny sposób.
Wernisaż portretów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Witkacego w ramach berlińskiego festiwalu. Gra wiolonczelistka polskiego pochodzenia Ashia Bison Rouge. Na fotelu autorka portretów Maria Kossak. Obok sztalugi z obrazem Witkacego – Anna Czechowska. Fot. @rtpress Andrzej Kostoń; Berlin–Warszawa
W

W Berlinie ostatnio coraz częściej pobrzmiewa określenie „polska mafia”. Na dodatek w zgoła innym kontekście, niż można by się spodziewać. Pojęcie to, po angielsku, propaguje wśród berlińczyków Julia Bosski, dwudziestoparoletnia warszawianka, twórczyni Polskich Obiadów Czwartkowych, na punkcie których oszalał najpierw międzynarodowy światek artystyczny, a – odkąd o inicjatywie napisał portal Freunde von Freunden – również poważne berlińskie instytucje, spieszące do Julii z zamówieniami. Przedsięwzięcie jest niekonwencjonalną formą promocji polskiej kultury. – Kiedy pięć lat temu przyjechałam do Berlina, słyszałam wokół: „Jesteś z Polski? A, to wy pijecie wódkę, jecie pierogi i kradniecie nasze rowery”. Próbowałam wyjaśnić, że jest zupełnie inaczej – wspomina Julia.

By przełamać stereotypy, zaczęła zwoływać znajomych na zamknięte spotkania kulinarne w różnych miejscach w...

11782

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]