Reklama

Święto jedności

Święto jedności

z Berlina
08.06.2003
Czyta się kilka minut
Pierwszy w historii Ekumeniczny Kirchentag - kilkudniowe spotkanie chrześcijan różnych wyznań - zgromadził w Berlinie kilkaset tysięcy Niemców: od „tradycjonalistów” po „postępowców”, którzy wbrew zakazom zorganizowali wspólną Eucharystię.
Z

Zeszyt, a właściwie spora książka z programem 3200 imprez liczyła 722 strony: nabożeństwa, rozważania biblijne, medytacje, dyskusje, koncerty (od klasyki po hip-hop), spektakle... Ekumeniczny Kirchentag, odbywający się pod hasłem „Bądźcie błogosławieństwem dla świata”, był nową jakością - i chodzi nie tylko o powtarzające się w komentarzach słowa „pierwszy”, „precedensowy” czy „największy”. Na otwierającym go nabożeństwie pod Bramą Brandenburską zgromadziło się 400 tys. ewangelików i katolików. Jak na Niemcy to liczba niezwykła: odbywające się co dwa lata „zjazdy” katolików i ewangelików gromadziły po 100 tys. ludzi; na papieską Mszę w 1996 r. przyszło 30 tys. Berlińczyków. Więcej: w tych dniach, między świętem Wniebowstąpienia a ostatnią niedzielą, centrum Berlina należało do chrześcijan głównie młodych. Rzadko wielka impreza w stolicy przebiega tak spokojnie i radośnie.

List...

3441

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]