Reklama

Pokój grasuje w Berlinie!

Pokój grasuje w Berlinie!

z Berlina
27.04.2003
Czyta się kilka minut
Choć wojna w Iraku dobiega już końca, a sami Irakijczycy przyjęli upadek reżimu Husajna z radością i ulgą, w Niemczech nadal odbywają się antywojenne, pokojowe demonstracje. „Nie” dla wojny w Iraku było wprawdzie głównym motorem protestów, ale doszukać się w nich można także generalnej kontestacji globalnych stosunków politycznych.
P

Przechodnie na „Unter den Linden”, centralnym bulwarze niemieckiej stolicy, byli ostatnio świadkami dziwacznego spektaklu. Jak zwykle w obu kierunkach posuwały się sznury samochodów - ale po środku, na pasie zieleni przecinającym ruchliwą ulicę, ciągnącą się od Bramy Brandenburskiej aż do Wyspy Muzeów, w rytm jednostajnych dźwięków bębna tańczyli wyznawcy Hare Kriszna, a latynoski band usiłował zagłuszyć wielkomiejski hałas. Wcześniej, na początku operacji w Iraku, w sercu Berlina rozbił się „Obóz Pokojowy”. Wybór miejsca nie był przypadkowy: zaledwie 50 metrów dalej znajduje się chroniona przez metalowe kraty, armatki wodne i specjalne jednostki policji ambasada USA. Ameryka Busha - oto wróg demonstrantów.

„Wieczni aktywiści”

Przez całą dobę protestuje tu 50 bojowników o pokój. Śpią w śpiworach, a podczas chłodnych nocy ogrzewają się przy słodkawo...

9173

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]