Reklama

Będą patrzeć na Tego, którego przebili

Będą patrzeć na Tego, którego przebili

06.03.2007
Czyta się kilka minut
Hieronim Bosch, "Sąd Ostateczny" (fragment)
W

W ciągu kolejnych spotkań rekolekcyjnych próbujemy - zgodnie z podpowiedzią Benedykta XVI (por. "Przesłanie na Wielki Post 2007 roku") - zamyślać się nad tym zdaniem Pisma, zapisanym po raz pierwszy w Księdze Proroka Zachariasza, a powtórzonym dwukrotnie przez św. Jana (w jego Ewangelii i w Apokalipsie). Zanim jednak sięgniemy wprost do refleksji obecnego Papieża, usiłujemy wpierw prześledzić choćby niektóre inspiracje zawarte w pismach Ojców i tradycji egzegetycznej Kościoła.

Tydzień temu zamknęliśmy nasze rozważania niezwykłym cytatem z pism Bedy Czcigodnego: "Wprawdzie i potępieni będą widzieć na sądzie Chrystusa, lecz - jak to jest napisane - »zobaczą Tego, którego przebili«. Jako Króla pełnego [Boskiej] chwały zobaczą Go wyłącznie oczy sprawiedliwych" (Homilia II, 11). Kilka wieków później do myśli Bedy nawiązał sławny cysters angielski Ael­red z...

5479

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]