Reklama

Będą patrzeć na Tego, którego przebili

Będą patrzeć na Tego, którego przebili

06.03.2007
Czyta się kilka minut
Hieronim Bosch, "Sąd Ostateczny" (fragment)
W

W ciągu kolejnych spotkań rekolekcyjnych próbujemy - zgodnie z podpowiedzią Benedykta XVI (por. "Przesłanie na Wielki Post 2007 roku") - zamyślać się nad tym zdaniem Pisma, zapisanym po raz pierwszy w Księdze Proroka Zachariasza, a powtórzonym dwukrotnie przez św. Jana (w jego Ewangelii i w Apokalipsie). Zanim jednak sięgniemy wprost do refleksji obecnego Papieża, usiłujemy wpierw prześledzić choćby niektóre inspiracje zawarte w pismach Ojców i tradycji egzegetycznej Kościoła.

Tydzień temu zamknęliśmy nasze rozważania niezwykłym cytatem z pism Bedy Czcigodnego: "Wprawdzie i potępieni będą widzieć na sądzie Chrystusa, lecz - jak to jest napisane - »zobaczą Tego, którego przebili«. Jako Króla pełnego [Boskiej] chwały zobaczą Go wyłącznie oczy sprawiedliwych" (Homilia II, 11). Kilka wieków później do myśli Bedy nawiązał sławny cysters angielski Ael­red z...

5479

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]